Wyłudzenia odszkodowań z polis na życie

Ubezpieczyciele przyznają, iż obecnie w szybkim tempie ” rosną wyłudzenia z tytułu szkód osobowych i świadczeń z polis na życie”. Zdarza się, że aby wyłudzić odszkodowanie klienci indywidualni podrabiają własne akty zgonu albo decydują się na poparzenie – pisze „Rzeczpospolita” (Nr z 15.01.2013 r.).

Według gazety, „na rynku dobrze znany jest przykład człowieka, który co roku odcina sobie kolejny palec po to, by dostać świadczenie”. Z szacunków towarzystw wynika, że wyłudzacze odszkodowań oszukują polskich ubezpieczycieli łącznie na kwotę 1,8 – 3,5 mld zł rocznie. Dziennik podaje za raportem Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU), iż od 2006 do 2011 r. liczba wykrytych prób wyłudzeń klientów firm oferujących ubezpieczenia na życie wzrosła z 62 do 188, a ich wartość adekwatnie powiększyła się z 1,19 mln zł do 6,43 mln zł (w ubezpieczeniach majątku w 2011 r. udaremniono 4624 próby wyłudzenia; wartość ich wzrosła z 48,4 mln zł do 88 mln zł).
Firmy zwiększają swoje kompetencje, zatrudniając m.in. emerytowanych pracowników policji czy czynnych lekarzy, którzy potrafią perfekcyjnie wyłapać fałszywą dokumentację medyczną – dodaje gazeta, powołując się na Roberta Dąbrowskiego, przewodniczącego Komisji ds. Przeciwdziałania Przestępczości Ubezpieczeniowej PIU i jednocześnie dyrektora biura bezpieczeństwa PZU.

[Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych; http://rzu.gov.pl/]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.