Fałszywe faktury – gdzie zgłosić?

Czy znalazłeś kiedyś na mailu dziwną fakturę od nieznanego nadawcy? Otrzymałeś ją, mimo że w ostatnim czasie niczego nie kupowałeś i nie zamawiałeś? To prawdopodobnie oznacza, że stałeś się ofiarą phishingu. Fałszywe faktury gdzie zgłosić ten proceder? Odpowiadamy na to pytanie w niniejszym artykule.

faktury

Phishing – czym jest to zjawisko?

Wiele mówi się o tym, by nie otwierać dziwnych maili od nieznanych nadawców. Mogą się w nich bowiem kryć groźne dla Twojego komputera wirusy. Dzięki nim autor maila może włamać się do Twojego systemu i wykraść z niego poufne dane. Dowie się nie tylko kim jesteś, ale może i przy okazji pozna numer Twojego konta bankowego albo PESEL. Zanim się obejrzysz, stracisz oszczędności całego życia albo dowiesz się, że na Twoje nazwisko ktoś wziął pożyczkę. Tak właśnie działa phishing. To silna broń w rękach cyberprzestępców. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak bronić się w takiej sytuacji. Konieczna staje się odpowiedź na pytanie – fałszywe faktury gdzie zgłosić ten proceder?

Fałszywe faktury – gdzie zgłosić?

Jeżeli spotkasz się ze zjawiskiem phishingu należy przede wszystkim nie otwierać otrzymanych wiadomości. Następnie trzeba o sprawie poinformować właściwe podmioty. Fałszywe faktury gdzie zgłosić? W pierwszej kolejności warto napisać do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zadzwonić na Policję. Można też zwrócić się do Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe, działającego przy Ministerstwie Cyfryzacji. Jeżeli ktoś podszywa się pod istniejącą firmę albo bank, warto też napisać do tego podmiotu. Odpowiednie organy na pewno podejmą stosowne kroki, aby wyjaśnić sprawę. Postarają się ustalić sprawcę i nałożyć na niego karę. Na pewno warto reagować, bo bez tego phishing nie będzie ujawniany i nie będzie karany.

Phishing – warto reagować

Cyberprzestępcy są bardzo przebiegli i mają wiele metod na przechytrzenie niczego nieświadomych internautów. W sieci warto więc zachować czujność. Wysyłanie maili o nieznanym tytule i dziwnym adresie nadawcy to bardzo ordynarny sposób oszustwa. Zdarza się jednak również, że cyberprzestępcy są bardziej cwani. Maile od nich łudząco przypominają na przykład wiadomości, które otrzymujesz ze swojego banku albo operatora telefonów komórkowych. Dzięki temu Twoja czujność jest uśpiona i łatwo popełnić błąd. Jedyną skuteczną metodą walki z phishingiem jest zatem niezwłoczne reagowanie na każdy przypadek oszustwa. Fałszywe faktury gdzie zgłosić? Skoro przeczytałeś ten artykuł, wiesz już co zrobić.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.