Doświadczenie w IT lub sprzedaży i znajomość czeskiego lub niemieckiego gwarantują dobrą pracę

Sprzedaż, IT i praca fizyczna były w ubiegłym kwartale (lipiec – wrzesień 2015 roku) branżami, w których pojawiało się najwięcej ofert pracy. Jakie zmiany na rynku pracy przyniósł okres wakacyjny, pracownicy jakich branż mogą czuć się bezpiecznie, gdzie o pracę najłatwiej i jakie języki obce są w cenie? Specjaliści z serwisu Praca.pl na podstawie analizy publikowanych w serwisie ofert pracy i aktywności osób poszukujących zatrudnienia podsumowują rynek pracy w minionym, trzecim kwartale 2015 roku.

bb0298

Jakiej pracy szukali w 3 kwartale 2015 roku Polacy?
Niesłabnącym powodzeniem cieszy się praca w handlu oraz praca biurowa i administracyjna. W związku z okresem wakacyjnym, poszukiwane były również stanowiska produkcyjne oraz magazynowe – co związane jest z większym w okresie wakacyjnym udziałem na rynku pracy studentów i osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Struktura najbardziej poszukiwanych stanowisk pracy w zasadzie prawie nie różniła się do tego, czego poszukiwali Polacy w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Top 5 najbardziej poszukiwanych przez kandydatów stanowisk w Q3 2015 r.:

 1. Sprzedawca/Przedstawiciel handlowy
 2. Kierowca
 3. Specjalista ds. Administracyjnych
 4. Robotnik Produkcyjny
 5. Referent
 6. Pracownik Magazynu
 7. Specjalista ds. Obsługi Klienta
 8. Asystent / Asystentka
 9. Księgowy
 10. Specjalista ds. Kontroli Jakości

Kogo szukali pracodawcy w 3Q 2015 r.?
Podaż pracy wydaje się spójna z ofertą pracodawców. Najwięcej ofert pracy dotyczyło Sprzedaży i Obsługi Klienta – 30% wszystkich ofert pracy koncentrowało się właśnie na tym obszarze. Choć w sprzedaży nadal najłatwiej o pracę, to porównując ilość ofert pracy w sektorze do analogicznego okresu ubiegłego roku, widać 5%  spadek popytu na pracowników. Podobna sytuacja ma miejsce w obszarze IT. Wprawdzie 15% wszystkich ofert pracy dotyczyło w Q3 2015 roku programowania, a 10% Administracji IT, to w porównaniu zarówno do ubiegłego roku jak i poprzedniego kwartału widać nieznaczny spadek udziału tych ofert w całości ogłoszeń. W tej branży nadal niepodzielnie króluje Java – jest to najbardziej poszukiwany przez pracodawców język programowania. Wzrosła natomiast ilość pracy dla pracowników fizycznych. Jest to związane nie tylko z okresem wakacyjnym, ale ogólnie ożywieniem gospodarki. W analogicznym okresie ubiegłego roku praca fizyczna stanowiła 10% wszystkich ogłoszeń. Obecnie – ponad 13%.

Do najbardziej popularnych branż należą również: Przemysł i Produkcja – 9,5% całości ogłoszeń, Finanse i Bankowość  – 8,2%, Inżynieria i projektowanie – 7,7% (nieznaczny wzrost udziału ogłoszeń w porównaniu do poprzedniego kwartału), Księgowość i Audyt – 8,6%.

TOP 10 najbardziej poszukiwanych pracowników

 1. Programista Java
 2. Sprzedawca
 3. Przedstawiciel Handlowy
 4. Kierowca
 5. Specjalista ds. Obsługi Klienta
 6. Księgowy
 7. Specjalista ds. Administracyjnych
 8. Specjalista ds. Sprzedaży
 9. Doradca Klienta
 10. Programista .NET

Więcej pracy w regionach z dużym bezrobociem
Województwa, w których najłatwiej o pracę to tradycyjnie województwo mazowieckie (16,5% wszystkich ofert pracy), małopolskie (12,2%) oraz dolnośląskie (prawie 12% wszystkich ofert). Widać jednak ożywienie w rejonach, w których o pracę trudno. Są to zmiany niewielkie, ale procentowo wzrosła (w porównaniu do poprzedniego kwartału) ilość ofert pracy w takich województwach jak podkarpackie (do 3,1%), lubelskie (do 3%), lubuskie (2,5%) i zachodniopomorskie (do 3,7%). Najmniej ofert pracy znajdziemy w województwie świętokrzyskim.

Wrocław w natarciu, Poznań w odwodzie
Choć ilość ogłoszeń w województwie dolnośląskim w stosunku do wszystkich ogłoszeń publikowanych w kraju, nieznacznie spadła (w porównaniu do analogicznego kwartału zeszłego roku), to zdecydowanie wzrosła ilość ofert pracy w samym Wrocławiu. Aż 91,3% ofert w regionie dotyczyło konkretnie stolicy województwa (to o 16,3% więcej niż rok temu). Oznacza to, że o pracę we Wrocławiu nieco łatwiej, ale jednocześnie pozostałe miejscowości dolnego śląska są dość ubogie w oferty pracy. W pozostałych największych województwach ilość ofert pracy w stolicach regionu również dominuje nad pozostałymi regionami, choć w województwie Wielkopolskim nadal widać tendencje do tego, by coraz więcej ofert pracy pojawiało się poza Poznaniem (w Q3 2015 roku 61% ofert pracy w regionie dotyczyło Poznania – to o prawie 8% mniej niż rok temu).

Jakie języki warto szkolić?
Nadal najbardziej poszukiwanym językiem jest angielski – ponad połowa (54%) ofert pracy zawiera wymagania dotyczące tego języka.  Analiza trendów na przestrzeni ostatniego roku pokazuje jednak wyraźny wzrost zainteresowania pracodawców osobami mówiącymi po niemiecku (to kryterium znalazło się w 23% ofert pracy – przy czym jest to prawie 4% wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż 6% w porównaniu do 3Q 2014 roku).  Rośnie też ilość ofert pracy dla osób znających czeski (ponad 7% ofert pracy kierowanych jest do osób znających ten język) i włoski (wzrost ilości ofert pracy o 1,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału).  Co ciekawe, język czeski stał się bardziej pożądany niż francuski (który pojawił się w 6,5% ofert pracy).

Komentarz specjalistów Praca.pl
Ważnym trendem jest na pewno zwiększenie się aktywności pracodawców w rejonach dotkniętych wysokim bezrobociem. Wzrost udziału ilości ogłoszeń na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie można wyjaśnić z jednej strony okresem wakacyjnym, ale z drugiej może to być zapowiedź ożywienia gospodarczego w tych rejonach – jakby nie patrzeć, nie są to przecież województwa najbardziej popularne turystycznie. Zaskakująco duża ilość ofert z województwa dolnośląskiego dotyczy samego Wrocławia – dla osób z tego regionu może to być znak, że poza Wrocławiem o pracę może być coraz trudniej. Jakościowa analiza ofert pracy zamieszczanych w serwisie Praca.pl ujawnia, że dynamiczny rozwój tego miasta wiąże się przede wszystkim z rozwojem sektora BPO/SCC, IT i inżynieryjnego.

Dla osób, które rozpoczynają bądź dopiero planują karierę, ważną informacją może być zwiększenie się udziału innych – poza językiem angielskim – języków obcych w ofertach pracy.  Trend ostatniego roku pokazuje, że warto uczyć się przede wszystkim języków naszych sąsiadów – zwłaszcza zachodnich i południowych.

Analiza najpopularniejszych branż, w których pojawia się najwięcej ogłoszeń o pracę z danymi z poprzednich okresów (poprzedni kwartał oraz analogiczny okres ubiegłego roku), pokazuje wyraźnie, że stale spada ich udział w całościowym rynku pracy. Nie znaczy to, że spada ilościowy poziom ofert pracy – nadal jest ich bardzo dużo. Mówi to jednak o tym, że coraz częściej i coraz więcej pojawia się ofert pracy w innych branżach – poza dominującymi. Do rozwojowych branż należy między innymi obszar Serwis/ Technika / Montaż, Zakupy i Logistyka. Wzrosła też ilość ofert pracy w branży edukacyjno – szkoleniowej, ale jest to wywołane specyfiką okresu wakacyjnego – to właśnie w tym czasie zarówno szkoły jak firmy szkoleniowe kompletują kadrę na przyszły sezon.

Analiza trendów ostatniego roku i Q3 2015 r. prowadzona przez specjalistów Praca.pl pokazuje, że dynamika ryku pracy w Polsce nadal skoncentrowana jest na największych ośrodkach przemysłowo – gospodarczych i topowych branżach (IT i Sprzedaż), ale powoli do głosu dochodzą mniejsze rejony, które coraz chętniej stają się lokalizacjami nawet międzynarodowych korporacji.

[www.praca.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.