Sprzedaż, IT i praca fizyczna były w ubiegłym kwartale (lipiec – wrzesień 2015 roku) branżami, w których pojawiało się najwięcej ofert pracy. Jakie zmiany na rynku pracy przyniósł okres wakacyjny, pracownicy jakich branż mogą czuć się bezpiecznie, gdzie o pracę najłatwiej i jakie języki obce są w cenie? Specjaliści z serwisu Praca.pl na podstawie analizy publikowanych w serwisie ofert pracy i aktywności osób poszukujących zatrudnienia podsumowują rynek pracy w minionym, trzecim kwartale 2015 roku.
Jakiej pracy szukali w 3 kwartale 2015 roku Polacy?
Niesłabnącym powodzeniem cieszy się praca w handlu oraz praca biurowa i administracyjna. W związku z okresem wakacyjnym, poszukiwane były również stanowiska produkcyjne oraz magazynowe – co związane jest z większym w okresie wakacyjnym udziałem na rynku pracy studentów i osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Struktura najbardziej poszukiwanych stanowisk pracy w zasadzie prawie nie różniła się do tego, czego poszukiwali Polacy w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Top 5 najbardziej poszukiwanych przez kandydatów stanowisk w Q3 2015 r.:
- Sprzedawca/Przedstawiciel handlowy
- Kierowca
- Specjalista ds. Administracyjnych
- Robotnik Produkcyjny
- Referent
- Pracownik Magazynu
- Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Asystent / Asystentka
- Księgowy
- Specjalista ds. Kontroli Jakości
Kogo szukali pracodawcy w 3Q 2015 r.?
Podaż pracy wydaje się spójna z ofertą pracodawców. Najwięcej ofert pracy dotyczyło Sprzedaży i Obsługi Klienta – 30% wszystkich ofert pracy koncentrowało się właśnie na tym obszarze. Choć w sprzedaży nadal najłatwiej o pracę, to porównując ilość ofert pracy w sektorze do analogicznego okresu ubiegłego roku, widać 5% spadek popytu na pracowników. Podobna sytuacja ma miejsce w obszarze IT. Wprawdzie 15% wszystkich ofert pracy dotyczyło w Q3 2015 roku programowania, a 10% Administracji IT, to w porównaniu zarówno do ubiegłego roku jak i poprzedniego kwartału widać nieznaczny spadek udziału tych ofert w całości ogłoszeń. W tej branży nadal niepodzielnie króluje Java – jest to najbardziej poszukiwany przez pracodawców język programowania. Wzrosła natomiast ilość pracy dla pracowników fizycznych. Jest to związane nie tylko z okresem wakacyjnym, ale ogólnie ożywieniem gospodarki. W analogicznym okresie ubiegłego roku praca fizyczna stanowiła 10% wszystkich ogłoszeń. Obecnie – ponad 13%.
Do najbardziej popularnych branż należą również: Przemysł i Produkcja – 9,5% całości ogłoszeń, Finanse i Bankowość – 8,2%, Inżynieria i projektowanie – 7,7% (nieznaczny wzrost udziału ogłoszeń w porównaniu do poprzedniego kwartału), Księgowość i Audyt – 8,6%.
TOP 10 najbardziej poszukiwanych pracowników
- Programista Java
- Sprzedawca
- Przedstawiciel Handlowy
- Kierowca
- Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Księgowy
- Specjalista ds. Administracyjnych
- Specjalista ds. Sprzedaży
- Doradca Klienta
- Programista .NET
Więcej pracy w regionach z dużym bezrobociem
Województwa, w których najłatwiej o pracę to tradycyjnie województwo mazowieckie (16,5% wszystkich ofert pracy), małopolskie (12,2%) oraz dolnośląskie (prawie 12% wszystkich ofert). Widać jednak ożywienie w rejonach, w których o pracę trudno. Są to zmiany niewielkie, ale procentowo wzrosła (w porównaniu do poprzedniego kwartału) ilość ofert pracy w takich województwach jak podkarpackie (do 3,1%), lubelskie (do 3%), lubuskie (2,5%) i zachodniopomorskie (do 3,7%). Najmniej ofert pracy znajdziemy w województwie świętokrzyskim.
Wrocław w natarciu, Poznań w odwodzie
Choć ilość ogłoszeń w województwie dolnośląskim w stosunku do wszystkich ogłoszeń publikowanych w kraju, nieznacznie spadła (w porównaniu do analogicznego kwartału zeszłego roku), to zdecydowanie wzrosła ilość ofert pracy w samym Wrocławiu. Aż 91,3% ofert w regionie dotyczyło konkretnie stolicy województwa (to o 16,3% więcej niż rok temu). Oznacza to, że o pracę we Wrocławiu nieco łatwiej, ale jednocześnie pozostałe miejscowości dolnego śląska są dość ubogie w oferty pracy. W pozostałych największych województwach ilość ofert pracy w stolicach regionu również dominuje nad pozostałymi regionami, choć w województwie Wielkopolskim nadal widać tendencje do tego, by coraz więcej ofert pracy pojawiało się poza Poznaniem (w Q3 2015 roku 61% ofert pracy w regionie dotyczyło Poznania – to o prawie 8% mniej niż rok temu).
Jakie języki warto szkolić?
Nadal najbardziej poszukiwanym językiem jest angielski – ponad połowa (54%) ofert pracy zawiera wymagania dotyczące tego języka. Analiza trendów na przestrzeni ostatniego roku pokazuje jednak wyraźny wzrost zainteresowania pracodawców osobami mówiącymi po niemiecku (to kryterium znalazło się w 23% ofert pracy – przy czym jest to prawie 4% wzrost w porównaniu do poprzedniego kwartału i aż 6% w porównaniu do 3Q 2014 roku). Rośnie też ilość ofert pracy dla osób znających czeski (ponad 7% ofert pracy kierowanych jest do osób znających ten język) i włoski (wzrost ilości ofert pracy o 1,5% w porównaniu do poprzedniego kwartału). Co ciekawe, język czeski stał się bardziej pożądany niż francuski (który pojawił się w 6,5% ofert pracy).
Komentarz specjalistów Praca.pl
Ważnym trendem jest na pewno zwiększenie się aktywności pracodawców w rejonach dotkniętych wysokim bezrobociem. Wzrost udziału ilości ogłoszeń na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie można wyjaśnić z jednej strony okresem wakacyjnym, ale z drugiej może to być zapowiedź ożywienia gospodarczego w tych rejonach – jakby nie patrzeć, nie są to przecież województwa najbardziej popularne turystycznie. Zaskakująco duża ilość ofert z województwa dolnośląskiego dotyczy samego Wrocławia – dla osób z tego regionu może to być znak, że poza Wrocławiem o pracę może być coraz trudniej. Jakościowa analiza ofert pracy zamieszczanych w serwisie Praca.pl ujawnia, że dynamiczny rozwój tego miasta wiąże się przede wszystkim z rozwojem sektora BPO/SCC, IT i inżynieryjnego.
Dla osób, które rozpoczynają bądź dopiero planują karierę, ważną informacją może być zwiększenie się udziału innych – poza językiem angielskim – języków obcych w ofertach pracy. Trend ostatniego roku pokazuje, że warto uczyć się przede wszystkim języków naszych sąsiadów – zwłaszcza zachodnich i południowych.
Analiza najpopularniejszych branż, w których pojawia się najwięcej ogłoszeń o pracę z danymi z poprzednich okresów (poprzedni kwartał oraz analogiczny okres ubiegłego roku), pokazuje wyraźnie, że stale spada ich udział w całościowym rynku pracy. Nie znaczy to, że spada ilościowy poziom ofert pracy – nadal jest ich bardzo dużo. Mówi to jednak o tym, że coraz częściej i coraz więcej pojawia się ofert pracy w innych branżach – poza dominującymi. Do rozwojowych branż należy między innymi obszar Serwis/ Technika / Montaż, Zakupy i Logistyka. Wzrosła też ilość ofert pracy w branży edukacyjno – szkoleniowej, ale jest to wywołane specyfiką okresu wakacyjnego – to właśnie w tym czasie zarówno szkoły jak firmy szkoleniowe kompletują kadrę na przyszły sezon.
Analiza trendów ostatniego roku i Q3 2015 r. prowadzona przez specjalistów Praca.pl pokazuje, że dynamika ryku pracy w Polsce nadal skoncentrowana jest na największych ośrodkach przemysłowo – gospodarczych i topowych branżach (IT i Sprzedaż), ale powoli do głosu dochodzą mniejsze rejony, które coraz chętniej stają się lokalizacjami nawet międzynarodowych korporacji.
[www.praca.pl]