Czym jest refinansowanie pożyczki

Nawet osoba potrafiąca zarządzać własnymi środkami może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie potrzebować finansowego wsparcia. Najlepiej korzystać z usług takich instytucji pozabankowych, które zapewniają możliwość spłaty zadłużenia w nieco późniejszym terminie. W każdej umowie zawarta jest tabela całkowitych kosztów pożyczek i wszelkich prowizji – warto je sprawdzać przed podpisaniem zobowiązania.

pieniądze

Jak refinansować pożyczkę

Zgodnie z przepisami nowej ustawy z marca 2016 roku wprowadzono zmiany w całkowitych kosztach pożyczek. Znacznie ograniczono możliwości działania pożyczkodawców, będące dotychczas standardowym elementem tej branży. Instytucje pozabankowe musiały wycofać cenioną przez klientów opcję przedłużania spłat zaciągniętych zobowiązań finansowych. Przykładowo Smartpozyczka oferuje obecnie pożyczkobiorcom możliwość refinansowania długów. Z góry określa się limit całkowitego kosztu pożyczki, w co wliczają się koszty jej spłaty poza terminem. Zawarta w umowie między dwiema stronami informacja o refinansowaniu pożyczki oznacza, że jeśli klient nie jest w wstanie zwrócić należności w określonym czasie, jego zobowiązania odpłatnie przejmuje firma zewnętrzna. Istnieje więc możliwość wydłużenia terminu oddania pieniędzy – w postaci przelewu elektronicznego, bezpośrednio w banku bądź w placówce Poczty Polskiej.

Jakie są koszty refinansowania pożyczki

Koszty refinansowania pożyczki (opłacane firmie zewnętrznej) są zawsze ściśle określone z góry, już w chwili zawierania umowy o pożyczkę, podobnie jak czas spłaty zobowiązania. Opłatę dodatkową za przedłużenie terminu zwrotu pieniędzy przelewa się na ogół od razu na konto instytucji, która przejęła za klienta spłatę należności, tuż po otrzymaniu od niej potwierdzenia. Po otrzymaniu przelewu od klienta Smartpozyczka przechodzi na firmę zewnętrzną, będącą od tej pory dłużnikiem zamiast pierwotnego pożyczkobiorcy. Następuje wówczas wyrównanie zadłużenia. Cena usługi zawarta jest w cenniku, który warto od razu sprawdzić, a także uzależniona od wysokości pożyczonej kwoty oraz długości ustalonego na jej spłatę terminu.

Kto powinien pomyśleć o refinansowaniu pożyczki

Pożyczkobiorca może sam ustalić, na jaki okres potrzebuje refinansowania pożyczki. Im krótszy termin spłaty zobowiązania, tym niższe jego całkowite koszty. Najrozsądniej jest dokładnie przeczytać umowę ramową przed jej podpisaniem i dokonywać terminowych spłat wszelkich zobowiązań finansowych. Jeżeli ktoś podejrzewa, że nie będzie w stanie się z nich wywiązać, powinien wystąpić o refinansowanie zaciągniętej pożyczki. Warto sprawdzić SMS-em pozostałe do spłaty saldo – nie ma wówczas możliwości pominięcia umówionego terminu oddania długu.

reklama:

One thought on “Czym jest refinansowanie pożyczki

  1. Prowadząc działalność gospodarczą, śledzę różne treści na temat wsparcia finansowego dla biznesu. Dzięki takim wpisom, jak powyższy, mam szerszą wiedzę na tematy, które mnie interesują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *