Wpływ makulatury na środowisko naturalne

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak istotna w naszym życiu jest ochrona środowiska. Z powodu działalności człowieka narażone są coraz większe powierzchnie zieleni, poświęcane dla budowy kolejnych budynków czy do produkcji wyrobów o różnym przeznaczeniu. A to z kolei przekłada się na stan powietrza, którym wszyscy oddychamy i do naszych organizmów trafiają szkodliwe składniki rakotwórcze, bo brakuje roślinności, które mogłyby je wchłaniać i przetwarzać w czystsze pierwiastki. Organizacje typu non profit, a także instytucje międzynarodowe wspólnie starają się zapobiegać rujnowaniu gospodarki naturalnej, choćby poprzez prostą segregację odpadów.

makulatura

Wielkie plusy produkowania i używania wyrobów z makulatury

Opakowań z nierozkładalnych w środowisku materiałów u nas nie brakuje, wystarczy przyjrzeć się półkom w sklepach, aby znaleźć coś, co znajduje się w tej kategorii. Co roku jako konsumenci zużywamy artykuły papiernicze, tworzywa sztuczne i towary plastikowe całymi tonami, o czym świadczą liczne statystyki. Aby zacząć egzekwować wyrzucanie niepotrzebnych już kartonów w odpowiednie miejsca, do statutów jednostek samorządu terytorialnego weszły przepisy o przymusowej segregacji odpadów przez mieszkańców. Więcej na: http://www.sawo-recykling.pl/ Dzięki temu obecnie mamy do czynienia z ograniczoną ilością odpadów zanieczyszczających środowisko, a dodając do tego powstawanie skupów złomu oraz punktów makulatury, większą uwagę przywiązuje się teraz do pozyskiwania surowców wtórnych. Papier wybija się spośród innych łatwością przeróbki wtórnej, nawet z bardzo zniszczonych egzemplarzy książek, gazet czy tektury. Nie tylko pomaga powstrzymać wycinkę drzew do produkcji nowych rzeczy, ale odgrywa kluczową rolę w ograniczaniu zużycia energii (do 75%), wody (ok. 60%) i zanieczyszczenie powietrza (ok. 75%), przez co jest atrakcyjną formą wytwarzania dla producentów, oszczędzających w ten sposób pieniądze, czas i zasoby.

Jak makulatura podnosi świadomość o ochronie środowiska?

Zwiększanie świadomości ekologicznej można zawdzięczać także akcjom społecznym w postaci plakatów, ogłoszeń, konkursów czy reklam telewizyjnych. Segregacja odpadów służy wyrabianiu nawyków porządku oraz oszczędności, przez co angażuje się do tego młodzież w wieku szkolnym w ramach akcji „Sprzątania Ziemi”. Każdy może rozpocząć przygodę z ochroną środowiska bez względu na wiek, wpływając na niższe zużywanie surowców naturalnych poprzez oddawanie zbędnych wyrobów papierniczych do skupu makulatury w celu ponownego przerobienia do stanu używalności. Przyjmuje się, że włókna celulozowe w papierze można poddawać obróbce aż do sześciu razy!

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.