500+ pomocne w spłacie mniejszych długów

Program 500+ to wydarzenie, które najbardziej wpłynęło na sytuację finansową Polaków – pokazuje badanie podsumowujące 2016 r., przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor. Z analizy danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że pomoc państwa, przynajmniej części osób pomogła nie wpaść w problemy, a także spłacić nieobsługiwane wcześniej zaległości na niższe sumy.

Większość badanych (62 proc.) nie potrafiła określić wydarzenia politycznego lub ekonomicznego w skali „makro”, które najbardziej wpłynęło na ich obecną sytuację finansową*, ale ci, którzy wymienili takie zdarzenie, w zdecydowanej większości wskazali na wprowadzenie Programu 500+. Biorąc pod uwagę, że z  pomocy na dzieci oferowanej w ramach 500+ korzysta 2,56 mln rodzin, co stanowi 19 proc. funkcjonujących w Polsce gospodarstw domowych, właściwie wszyscy zainteresowani dostrzegli znaczenie programu  (w badaniu uczestniczyły osoby w wieku 18-65 lat).

Ankietowani na liście zdarzeń wpływających na sytuację finansową podali także wahanie kursów walut innych niż frank szwajcarski (5 proc.), co z pewnością ma spore znaczenie dla licznej emigracji zarobkowej oraz ich rodzin w kraju. Za ważne, 4 proc.  badanych uznało również wyniki wyborów w USA oraz wynik referendum w Wielkiej Brytanii (Brexit) a także wahania notowań franka szwajcarskiego, które dają się we znaki ponad 593 tysiącom kredytobiorców spłacających  mieszkaniowe kredyty w tej walucie.

Co interesujące, Program 500+ zdecydowanie bardziej został dostrzeżony przez kobiety – 31  proc. wskazań niż mężczyzn – 18 proc. Natomiast pozostałe wydarzenia częściej wymieniali  panowie.

Zakładaliśmy, że start programu 500+ pozwoli części najuboższych osób wydobyć się z zadłużenia, z którym wcześniej sobie nie radzili a także uniknąć trafienia do Rejestru Dłużników BIG. Nasze przewidywania w pewnym stopniu się sprawdziły   – mówi Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor.

Z danych BIG InfoMonitor wynika bowiem, że w ciągu 12 miesięcy, od końca lutego 2016 r. do końca lutego 2017 r., liczba osób z przeterminowanymi płatnościami na kwoty do 2 tys. zł rosła w mniejszym tempie niż wszystkich dłużników. W przypadku niesolidnych dłużników notowanych w BIG InfoMonitor ich udział spadł w ciągu roku z niemal 40 proc. do niecałych 35 proc.

Źródło: BIG Infomonitor

Trudno jednak nie zauważyć, że liczba wszystkich niepłacących zobowiązań (min.  200 zł opóźnione o co najmniej 60 dni) znajdujących się w Rejestrze BIG InfoMonitor wzrosła  przez rok o 26 proc. z 1,454 mln do ponad 1,839 mln. Tym samym przybyło także nierzetelnych dłużników z najniższymi sumami (z 578,1 tys. do 639 tys.), choć jedynie  o 11  proc. podczas gdy posiadających zaległości na wyższe kwoty przybyło o 37 proc. Wzrosła również łączna kwota niespłaconych zobowiązań wszystkich osób fizycznych wpisanych do BIG InfoMonitor z powodu nieuregulowania rachunków, alimentów rat pożyczek czy też zobowiązań wobec sądów – z 16,4 mld zł do 26,9 mld zł.

Jak wynika z dostępnych informacji, wypłaty z tytułu programu 500+ pochłonęły w zeszłym roku ponad 17 mld zł. W tym roku uprawnieni mają otrzymać ok. 23 mld zł.

*Badanie ARC Rynek i Opinia wykonane metodą Computer Assisted Web Interview, na panelu internetowym, na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku od 18 do 65 roku życia, N= 1000, grudzień 2016 r.

[media.bik.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.