Zadłużamy się niezależnie od wykształcenia

Według Barometru Providenta ponad 20 proc. badanych Polaków ma zaciągnięte zobowiązanie finansowe. Zadłużamy się niezależnie od wykształcenia, statusu pracy, czy miejsca zamieszkania.

bb0142

W kwestii pożyczania pieniędzy stereotypowo myślimy o tych najbiedniejszych, którym brakuje do pierwszego. Tymczasem według badań Providenta, nie ma określonej, konkretnej grupy, która w sposób zdecydowany wyróżnia się posiadaniem długu. Okazuje się, że po pożyczki sięgają wszyscy, bez względu na poziom wykształcenia, stopień zatrudnienia, czy status społeczny.

Mężczyźni wybierają pożyczkę gotówkową

Ponad 15 proc. mężczyzn deklaruje, że obecnie spłaca zobowiązanie w postaci pożyczki gotówkowej. To niemalże dwukrotnie większy wynik niż w przypadku badanych kobiet (9 proc.). Pożyczka gotówkowa jest najczęściej wybierana przez mieszkańców dużych miast (20 proc.) oraz w segmencie finansowym powyżej średniego poziomu (18 proc.).

Na kredyt ratalny stawiają głównie mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości (11 proc.), co wskazuje na chęć podniesienia poziomu życia. Z kolei kredyt hipoteczny cieszy się największą popularnością w dużych miastach (12 proc.). Najrzadziej po pomoc finansową zwracamy się do rodziny i znajomych (3 proc.).

Wydawać by się mogło, że kiedy potrzebujemy pieniędzy, ze swoim problemem finansowym zwracamy się do bliskich. Jak wynika z badań, kwestię wsparcia budżetu domowego pozostawiamy jednak instytucjom finansowym. Częściej pożyczają mężczyźni, co może wskazywać, że mimo zmian społecznych, dalej pełnią rolę głowy rodziny – komentuje Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Spłacanie bez zmian

Prawie 60 proc. respondentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nic się u nich nie zmieniło w kwestii spłacania długów. Badania pokazują, że niezależnie od płci, czy wieku powtarzamy schemat z zeszłego okresu rozliczeniowego i spłacamy raczej regularnie, bez większych trudności. Badani uznali, że czynnikiem utrudniającym spłacanie jest wzrost wydatków w stosunku do roku poprzedniego (56 proc.).

Badania potwierdzają, że sytuacja finansowa Polaków nie uległa większym zmianom od poprzedniego roku. Zaciągnięte pożyczki spłacamy według wypracowanego, znanego sobie już schematu. Staramy się spłacać bezpiecznie i bez większych opóźnień. To pokazuje, że coraz lepiej zarządzamy naszym budżetem domowym – podsumowuje Przemysław Kasza.

O Barometrze Providenta

„Barometr Providenta” to cykliczne badanie klientów, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych Polaków. Provident obsługuje aktualnie ponad 853 tysięcy klientów w całej Polsce, dzięki czemu wyniki badania pokazują prawidłowości i zachowania, które są charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach.

*Badanie zrealizowała agencja PBS w dniach 7-9 listopada 2014 r. na ogólnopolskiej próbie n=972 Polaków w wieku 18+.

[komunikat prasowy]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.