W ubezpieczeniach komunikacyjnych można przebierać jak nigdy wcześniej

bb0098W walce o klienta firmy ubezpieczeniowe wykorzystują już nie tylko argument ceny. Starają się zaoferować kierowcom coraz ciekawsze, bardziej zindywidualizowane rozwiązania, pozwalające ubezpieczyć się od bardzo konkretnych zdarzeń – bez konieczności płacenia za pakiet.

Na rynku ubezpieczeń intensywnej konkurencji cenowej zaczyna towarzyszyć konkurencja na innowacje. Czy warto poszukać wśród nowości jakiegoś rozwiązania dla siebie?

Najpierw obowiązek

OC, czyli obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to produkt obowiązkowy dla każdego posiadacza dwóch lub czterech kółek. Jego zasady określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku. Warto pamiętać, że nawet w przypadku, gdy nie korzystamy z danego pojazdu musi on mieć opłaconą składkę. Dotyczy to zatem również np. motocykla stojącego w garażu. OC kupuje się na rok, a w przypadku braku wypowiedzenia jest przez naszego dostawcę automatycznie odnawiane na kolejne 12 miesięcy.

OC realizowane jest u każdego dostawcy usługi w ten sam sposób – niewiele jest miejsca na elastyczność. Dlatego w przypadku tego ubezpieczenia przy wyborze nadal warto kierować się przede wszystkim ceną. Różnice mogą być znaczące, ponieważ zakłady ubezpieczeniowe biorą pod uwagę różne kryteria wyceniając wysokość składki. Jedni premiują rodziców, poszczególne grupy zawodowe, czy nawet kolor auta, a inni nie uwzględniają tych czynników. Warto też byśmy zwrócili uwagę na sposób likwidowania szkody. Droga do odzyskania pieniędzy z tytułu ubezpieczenia nie wszędzie jest tak samo prosta. Ciekawostką jest najnowsza oferta PZU. W przypadku kolizji z winy innego kierowcy to nasz, a nie jego ubezpieczyciel wypłaca nam odszkodowanie.

Bez obowiązku, więc frontem do klienta

Wykupienie Auto Casco, czyli AC jest w pełni dobrowolne, więc i zdecydowanie większy jest wachlarz opcji, jakie mamy do wyboru. W zależności od ubezpieczyciela dostępne są różne warianty chroniące nas przed konkretnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami. AC choć jest zdecydowanie bardziej kosztowne niż ubezpieczenie obowiązkowe i jest wybierane przez kierowców, przede wszystkim dlatego, że upoważnia do ubiegania się o wypłatę odszkodowania nawet w sytuacji, gdy to my byliśmy sprawcą kolizji bądź wypadku. Dotyczy to również uszkodzeń auta, które nastąpiły np. w wyniku zderzenia ze zwierzęciem, działania żywiołów – powódź, pożar, gradobicie, czy trąba powietrzna oraz przy kradzieży. Pakiet ubezpieczenia AC jest zazwyczaj bardzo elastyczny dlatego warto skorzystać z pomocy doradcy (np. u pośrednika finansowego, jak Idea Expert), który podpowie jak wybrać najkorzystniejszy dla nas wariant.

Cena AC będzie korzystniejsza jeśli kupimy ją w pakiecie z ubezpieczeniem OC. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór takiej oferty łączonej warto zapytać o nowości. Pojawiło się ich ostatnio sporo w ofertach wielu ubezpieczycieli. Coraz popularniejsze jest oferowanie możliwości ubezpieczenia w ramach AC tylko wybranych zdarzeń. Wartą rozważanie opcją jest np. ubezpieczenie szyb. Takie bardzo konkretne ubezpieczenie wybranej części samochodu ma tą zaletę, że kiedy jesteśmy posiadaczami pakietu OC, AC i Autoszyby uszkodzenie okien samochodu nie spowoduje utracenia wypracowanych wcześniej przez nas za bezszkodową jazdę zniżek. Niektórzy ubezpieczyciele pozwolą nam również ubezpieczyć np. tylko karoserię – opcję tą warto rozważyć jeśli korzysta się z samochodu głównie w mieście i często parkuje w niestrzeżonych miejscach.

Holowanie, pomoc medyczna, wynajęcie hotelu…

Jeszcze więcej opcji będziemy mieć do wyboru decydując się na Ubezpieczenie Assistance. Przed wybraniem konkretnej oferty warto dobrze się zastanowić, czego będziemy potrzebować i które opcje są dla nas najbardziej optymalne. Polisa Assistance może zadziałać w razie wypadku, awarii, kradzieży czy innych zdarzeń losowych, na przykład braku powietrza w oponie, rozładowania akumulatora, braku paliwa, zgubienia lub zatrzaśnięcia w aucie kluczy, itd. W ramach pakietu Assistance firmy ubezpieczeniowe umożliwiają nam holowanie naszego pojazdu z określonym limitem kilometrów, wynajem pojazdu zastępczego i zakwaterowanie w wyniku awarii, wypadku lub kradzieży, pomoc medyczną, a nawet wynajęcie tłumacza jeśli kłopoty mamy w trakcie podróży zagranicznej. Najwyższe pakiety Assistance umożliwiają nawet wynajęcie osobistego asystenta, który pomoże na przykład zarezerwować hotel, zorganizuje przewóz dzieci czy pomoc domową.

Pracuj nad maksymalizacją zniżek

Opcji wiele, pytanie czy można jakoś zoptymalizować koszty ubezpieczenia. Pierwszym i najważniejszym źródłem zniżek jest historia bezszkodowej jazdy. Większość kierowców orientuje się świetnie, że bezszkodowa jazda przez 5 do 7 lat, w zależności od firmy ubezpieczeniowej, umożliwia nam obniżenie kosztu ubezpieczenia nawet do 60 proc. Warto wiedzieć, że istnieje również możliwość przeniesienia zniżek, które otrzymaliśmy z tytułu OC na AC. Wówczas możemy liczyć na ok. 30-40 proc. mniejszy koszt ubezpieczenia.

Korzyści wynikające z bezszkodowej jazdy możemy uzyskiwać nawet, jeśli używamy samochodu służbowego. Doświadczony kierowca, który korzystał do tej pory z pojazdu służbowego, kupując nowy, prywatny samochód może skorzystać ze zniżki za bezwypadkową jazdę tak, jak gdyby kontynuował ubezpieczenie pojazdu prywatnego. Wystarczy, że przełożony lub inna osoba reprezentująca firmę wyda mu specjalne zaświadczenie, wskazujące, że był wyłącznym użytkownikiem pojazdu i nie miał stłuczek i kolizji. Na tej podstawie ubezpieczyciel przyzna nam zniżki z tytułu bezszkodowej jazdy.

Jeśli w gospodarstwie domowym jest dwóch kierowców można z wyprzedzeniem zadbać o niższe przyszłe koszty tego mniej doświadczonego. Dotyczy to jednak wyłącznie osób, żyjących w ramach jednego gospodarstwa domowego. Jeśli druga osoba, np. kierowca który jest świeżo po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, zostanie wpisany do dowodu rejestracyjnego jako drugi właściciel pojazdu nasza bezszkodowa jazda będzie pracować na jego zniżki. Trzeba jednak pamiętać, że ten kij ma dwa końce – w przypadku gdy młody kierowca wyrządzi szkodę nie będziemy mogli skorzystać ze swoich wcześniej wypracowanych zniżek w kolejnym roku ubezpieczeniowym.

Podsumowując, pamiętajmy:

  • Przy wyborze OC powinniśmy kierować się ceną, ale też łatwością likwidacji szkody u danego ubezpieczyciela.
  • Można już ubezpieczyć konkretne części samochodu – np. szyby albo karoserię. W przypadku ubezpieczenia Autoszyba uszkodzenie pojazdu nie pozbawi nas wypracowanych zniżek.
  • Dopisując młodego kierowcę jako współwłaściciela pojazdu „przekazujemy” mu swoje zniżki. Jego ubezpieczenie w przyszłości może być więc tańsze. Jednak jeśli powoduje szkodę, zniżki stracimy również my.
  • Ubezpieczenie Assistance podobnie jak Auto Casco występuje w kilku wariantach, sprawdźmy  i przeanalizujmy wszystkie oferty. Warto poradzić się doradcy, który pomoże wybrać najlepszą opcję.

[komunikat PR]

bb0098

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.