W jakie meble powinno być wyposażone laboratorium?

Kiedy myślimy o pracy w laboratorium, widzimy przede wszystkim wiele specjalistycznych urządzeń do badań. Niemniej istotnym elementem wyposażenia takiego miejsca są również odpowiednie meble. Powinny one być bardzo precyzyjnie zaprojektowane i wykonane, by zapewnić najwyższą możliwą funkcjonalność, zaś materiały, których używa się do ich produkcji, powinny być najlepszej jakości. Takie właśnie meble posiada w swojej ofercie firma DCD HABITAT LAB.

bb3-054

Oto kilka przykładów mebli, bez których profesjonalna pracownia laboratoryjna nie może się obyć.

Stół wagowy

Niezbędny jako podstawa dla urządzeń analitycznych bardzo wrażliwych na drgania, np. wag oraz mikroskopów. Jego centralną częścią jest płyta antywibracyjna, która izoluje urządzenie od wstrząsów generowanych przez pozostałe znajdujące się w pomieszczeniu sprzęty. W ten sposób zapewnia dokładność dokonywanych pomiarów.

Dygestorium

Pracownicy wielu laboratoriów mają na co dzień do czynienia z substancjami chemicznymi, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla ich zdrowia. Do pracy z nimi służą właśnie dygestoria. Wyposażone są one w częściowo przeszklone ściany, które ograniczają rozprzestrzenianie się chemikaliów po pomieszczeniu, oraz wentylatory, które usuwają wydzielające się podczas pracy szkodliwe gazy.

Szafy i szafki

Niezwykle istotne w pracy w laboratorium jest zachowanie porządku, dlatego niezbędne jest wyposażenie go w odpowiednią ilość szafek i szaf. Przechowywać w nich można odczynniki i inne materiały, na których prowadzi się badania, dokumentację pracy oraz drobne, niewykorzystywane na co dzień narzędzia.

Szafy specjalistyczne

Nie wszystkie wykorzystywane podczas pracy w laboratorium substancje można po prostu przechowywać na półce albo w zwykłej szafce. Do takich rzeczy można zaliczyć środki chemiczne, które stanowią zagrożenie dla zdrowia pracowników i bezpieczeństwa laboratorium. Do ich przechowywania konstruowane są specjalne szafy, które są odporne na ogień oraz szkodliwe działanie cieczy i oparów chemicznych.

Stoły wyspowe

W laboratorium powinno znaleźć się odpowiednio dużo miejsca na ustawienie urządzeń badawczych oraz do zwykłej pracy laborantów. Aby wykorzystać dostępną powierzchnię do maksimum, warto inwestować nie tylko w zwykłe szafki z blatami, ustawiane wzdłuż ścian, ale również w stoły wyspowe, lokowane zwykle na środku pomieszczenia.

Wybierając meble laboratoryjne, warto wziąć pod uwagę ich funkcjonalność, precyzję wykonania oraz jakość materiałów. DCD HABITAT LAB to zaufany producent, który tworzy swoje meble właściwie od początku do końca – 90% komponentów wykorzystywanych w tworzeniu mebli produkowana jest na miejscu.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.