Tańsze kredyty, tańsze lokaty…

Decyzja RPP – kredytobiorcy się cieszą, oszczędzający mają problem

Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła i obniżyła stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 2,5%. Oznacza to, że padł kolejny rekord w polskich zawodach na najniższą stopę procentową w historii. To dobra wiadomość dla każdego, kto kupił mieszkanie na kredyt.

Dzięki decyzji RPP wysokość raty kredytowej powinna zmaleć o 15 zł na każde 100 tys. zł kredytu. To już siódma obniżka, a od początku roku wysokość przeciętnej raty kredytowej zmniejszyła się o ok. 90 zł na każde 100 tys. zł kredytu. Zanim jednak kredytobiorcy odczują spadki, trzeba poczekać na działania banków, a te czasami zwlekają z obniżką oprocentowania kredytów.

To, co dobre dla kredytobiorców, niekoniecznie służy oszczędzaniu. Niestety, oprocentowanie lokat nie daje nadziei na wysoki zysk. To naturalnie zniechęca osoby posiadające oszczędności do lokowania ich w bankach, a skłania je do poszukania alternatywnych sposobów na lokatę kapitału, takich jak zakup nieruchomości. W ten m.in. sposób RPP próbuje stymulować gospodarkę.

Kolejna obniżka stóp procentowych to reakcja RPP na dosyć słabą kondycję gospodarki. Jednak wiele wskazuje na to, że najbliższe miesiące przyniosą ożywienie i już w IV kwartale możemy spodziewać się wzrostu gospodarczego nawet powyżej 2%. Poprawa kondycji będzie sprzyjać powrotowi do wyższych stóp procentowych. Dlatego obecni kredytobiorcy powinni oszczędności z tego okresu zabezpieczyć na wypadek podniesienia oprocentowania w przyszłości, bo tak niski poziom stóp procentowych długo się nie utrzyma.

Więcej na ten temat: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-rekordowo-tani-Czy-to-koniec-spadku-rat-2880385.html

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.