Rekrutacyjne lato w edukacji. Na rynku pracy o 33% więcej ofert dla wychowawców i nauczycieli

Koniec roku w edukacji? Owszem, ale tylko dla uczniów i części ich wychowawców. Dla dyrektorów placówek oświatowych wakacje to okres wzmożonych rekrutacji. Drugi kwartał 2022 roku stał pod znakiem bardzo wyraźnych wzrostów w zapotrzebowaniu na kadry nauczycielskie nie tylko na stronach internetowych kuratoriów oświaty. Intensywne poszukiwania rozpoczęły również prywatne żłobki, przedszkola i szkoły.

edukacja

Nauczycieli i wychowawców pilnie zatrudnię

W kuratoriach oświaty w całej Polsce dostępne są tysiące ogłoszeń o pracę w publicznych placówkach. To jednak nie wszystko. Na wyjątkowy okres rekrutacyjny przygotowały się też jednostki prywatne.

Drugi kwartał 2022 r. w kategorii Edukacja w OLX przyniósł 33 proc. wzrost liczby ogłoszeń rok do roku, a zdecydowanie najaktywniejsze w tym obszarze są przedszkola. Tylko w czerwcu ogłoszeń o pracę wystawionych przez te jednostki było ponad 1,4 tys. i oznaczało to 31 proc. wzrost względem dostępnej oferty w tym samym miesiącu 2021 r.

Nie próżnują też szkoły języków obcych. W minionym miesiącu za pośrednictwem OLX Praca rozpoczęto niespełna 600 procesów rekrutacyjnych. Co ciekawe, aż trzy na cztery z nich dotyczyły poszukiwania lektorów lub nauczycieli języka angielskiego. O ile w tym obszarze sezonowość również jest zauważalna, o tyle przedstawiciele tych podmiotów przyznają, że wolą prowadzić rekrutację całoroczną.

– Nie chcielibyśmy stracić możliwości zatrudnienia wyjątkowo utalentowanej osoby, tylko dlatego, że ta szuka pracy w marcu lub listopadzie. Najważniejszy jest wartościowy kandydat, a nie miesiąc, w którym rozpoczniemy współpracę – mówi Jan Trawiński, właściciel szkoły języków obcych Enjoy. – Rekrutacja lektorów zajmuje sporo czasu i staramy się nie prowadzić jej w odpowiedzi na sytuację, ale raczej z wyprzedzeniem przygotowując się do dalszego rozwoju biznesu.

Praca w edukacji nie tylko przez kuratoria oświaty

Użytkownicy OLX Praca w kategorii Edukacja szukają ofert pracy dla nauczycieli, asystenta lub pomocy nauczyciela (ponad 30 proc. zapytań w czerwcu) i na stanowiska wychowawców przedszkolnych oraz ich pomocy (niespełna 23 proc. zapytań w czerwcu). Popyt zdaje się częściowo pokrywać z podażą, choć zauważalny jest brak wyspecjalizowanych kadr zwłaszcza na poziomie żłobków i przedszkoli.

– Najczęściej wyszukiwana fraza w tej kategorii w czerwcu to pomoc nauczyciela, co dziesiąty poszukujący pracy w edukacji właśnie z jej użyciem filtruje listy ofert w OLX. Co ciekawe, nasze ogłoszenia wertują nauczyciele języka polskiego, angielskiego, historii, chemii, biologii, geografii, wychowania fizycznego, czy przedmiotów zawodowych. To pokaźna grupa, która stanowi ponad 16 proc. wszystkich zapytań w naszej wyszukiwarce – mówi Paulina Rezmer z OLX.

Lektorzy i nauczyciele języka angielskiego najbardziej aktywni

Zdecydowanie najbardziej aktywną grupą nauczycieli poszukujących pracy są lektorzy języka angielskiego. W sumie niespełna 9 proc.* zapytań (słów kluczowych wpisywanych do wyszukiwarki OLX) w kategorii Edukacja dotyczyło właśnie tej specjalizacji. Wiąże się to oczywiście z charakterem pracy. Powszechne jest bowiem łączenie etatów w szkołach publicznych i prywatnych.

*z zestawienia wyłączono frazy związane z nauką języka angielskiego w trybie zdalnym/online

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.