Polacy oszczędzają – czy na pewno?

Decyzję o oszczędzaniu każdy podejmuje indywidualnie, ale jak twierdzą ekonomiści – a ostatnio także politycy – oszczędzać może, a nawet powinien każdy. Należy tylko odpowiednio do tego podejść. Jak pokazują badania, oszczędności Polaków odkładane na emeryturę stanowią około 20% naszych oszczędności.

Niestety zdecydowaną większość, bo aż 98%, stanowią środki zgromadzone na rachunkach obowiązkowych OFE. Dla porównania – w Holandii – wartość środków zgromadzonych dobrowolnie pod kątem emerytury stanowi ponad 50% wszystkich oszczędności [1]. Zdecydowana większość naszych przyszłych emerytów polega więc na emeryturach, które mają pochodzić z obowiązkowych składek wpłacanych do ZUS i OFE.

Zachodzące obecnie w Polsce zmiany demograficzne – w tym wydłużenie trwania życia, spadek przyrostu naturalnego, emigracje – powodują trwałe zmiany w strukturze naszego społeczeństwa. W efekcie (jeśli te trendy nie zostaną odwrócone) w perspektywie kolejnych kilkunastu lat będzie spadał odsetek osób zawodowo czynnych natomiast będzie zwiększał się odsetek emerytów. Nasz państwowy system ubezpieczeń staje się coraz mniej wydolny. Z wyliczeń ekspertów oraz samego ZUS wynika, że stopa zastąpienia – czyli wysokość pierwszej emerytury otrzymanej z ZUS oraz z OFE w stosunku do zarobków uzyskiwanych przed przejściem na emeryturę coraz bardziej się obniża. Wg obecnych danych stopa zastąpienia dla przyszłych emerytów wyniesie maksymalnie ok. 40% dla mężczyzn, a dla kobiet jedynie ok. 30%” – mówi Krzysztof Kujawski z Aspiro.

Przeciętne oszczędności przypadające na jednego Polaka wynoszą niespełna 9 tysięcy euro –stanowi to około 15% oszczędności przypadających na jedną osobę w Unii Europejskiej (blisko 60 tysięcy euro). Dla przykładu – w Holandii – na jedną osobę przypada aż 118 tysięcy euro oszczędności. Jak byśmy nie spojrzeli na temat oszczędzania – z pewnością jesteśmy w „ogonie” Europy. Niestety Polacy zapytani o to na co przeznaczają zaoszczędzone – najczęściej wskazują drobne przyjemności (30%) i wakacje (28%) [2].

Ale z drugiej strony według danych NBP Polacy mają około 1,1 biliona złotych oszczędności. W większości są to środki zdeponowane na kontach i lokatach bankowych – około 600 mld złotych. Przeszło 270 mld złotych to środki zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych. Natomiast w funduszach inwestycyjnych oraz akcjach Polacy ulokowali przeszło 120 mld złotych. Nadal w przysłowiowej „skarpecie” Polacy mają odłożone prawie 113 mld złotych. Oczywiście, w zależności od sytuacji na rynku, struktura oszczędności zmienia się np. w ostatnim kwartale obserwujemy odpływ środków z rachunków bankowych. Natomiast istotne jest to, że suma naszych oszczędności stale się powiększa. W stosunku do II kwartału 2012 roku nasze oszczędności wzrosły o około 100 mld złotych.

Dlatego też już dziś stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji o świadomym oszczędzaniu pod kątem emerytury. Dzięki regularnemu oszczędzaniu możemy sobie i bliskim zapewnić bezpieczeństwo finansowe będąc już na emeryturze.

„Obserwując polityczne i gospodarcze zawirowania wokół emerytur oraz wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom naszych klientów zdecydowaliśmy się na wdrożenie modelu pracy, który uświadomi naszym klientom, jak będzie wyglądała emerytura w przyszłości oraz co konkretnie mogą – a nawet powinni – zrobić już teraz. Każdemu klientowi – zarówno indywidualnemu, jak i prowadzącemu działalność gospodarczą – który zgłosi się do Aspiro, doradcy przygotują spersonalizowaną informację o wysokości jego emerytury, stopy zastąpienia oraz wysokości miesięcznej raty oszczędności, która zapewni zgromadzenie odpowiedniego kapitału właśnie z myślą o emeryturze. Wystarczy podać wiek oraz średnie miesięczne zarobki. Dla zobrazowania wysokości zgromadzonych środków doradcy Aspiro przeprowadzą symulacje w kilku okresach – w przypadku, gdy klient zdecyduje się odkładać regularnie konkretne kwoty już dziś, za 5, za 10, czy za 15 lat. Ponadto, klienci będą mogli skorzystać również ze wsparcia i porady doradcy w zakresie doboru optymalnych narzędzi i produktów finansowych, które zapewnią im realizację wybranego celu oszczędnościowego” – mówi Łukasz Szrek z Aspiro.

Chcąc zapewnić sobie emeryturę na poziomie jaki będzie nas satysfakcjonował i nie patrzeć z zazdrością na emerytów z Zachodu, warto już dziś zacząć planować swoje wydatki i określić rezerwy, które można wygospodarować na oszczędności. Dodatkowo należy zapoznać się z dostępnymi na rynku narzędziami i produktami, które pomaga w regularnym i systematycznym oszczędzaniu. Bo nic tak nie wspiera oszczędzania jak konsekwencja.

Informacje o firmie:

Aspiro jest firmą doradztwa finansowego oferującą szeroką gamę produktów i usług finansowych, w tym produkty kredytowe, inwestycyjne oraz ubezpieczeniowe. Aspiro powstała w 2009 roku i należy do jednej z największych grup finansowych w Polsce – Grupy BRE Bank SA. Spółka dysponuje wysoko rozwiniętą siecią sprzedaży, którą tworzy blisko 600 doradców pracujących w 115 punktach na terenie całego kraju.

W ofercie Aspiro znajdują się produkty i usługi finansowe renomowanych instytucji finansowych, w tym m.in. Alior Bank, Bank BPH, Bank Pocztowy, Benefia, BGŻ, BNP Paribas, BOŚ, BRE Leasing, BRE Ubezpieczenia, BZ WBK, Credit Agricole, Citi Handlowy, Deutsche Bank PBC, Euro Bank, Generali, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING, mBank, Meritum Bank, Millennium, MultiBank, Bank Pekao, PKO BP, Raiffeisen Polbank, Wealth Solutions.

Aspiro posiada certyfikat „Firma Godna Polecenia”.

Informacje na temat Aspiro, partnerów oraz oferty można znaleźć na stronie: www.aspiro.pl

[1] Raport BGŻOptima „Polak oszczędny 2013 – w poszukiwaniu zysku”; http://wyborcza.biz/finanse/1,105684,14505544,Srednie_oszczednosci_Polakow__37_tys__zl.html

[2] http://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/fk_oszcz_2013.pdf

[media.aspiro.net.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.