Po co NNW przy komunikacyjnym OC ?

Agenci ubezpieczeniowi wciskają nieświadomym klientom przy zakupie obowiązkowego ubezpieczenia OC także polisy NNW, twierdząc, iż taka polisa chroni pasażerów, którzy ucierpią w spowodowanym przez kierowcę wypadku – informuje „Gazeta Wyborcza” (Nr z 11.10.2012 r.).

Jak zauważa dziennik, jeśli kierowca spowoduje wypadek, to odszkodowanie dla poszkodowanych zostanie wypłacone z polisy OC, a jeśli miał ubezpieczenie NNW, to także z tej polisy poszkodowani dostaną odszkodowania. Warto jednak wiedzieć, że sumy ubezpieczenia w NNW są bardzo niskie – często 5 czy 10 tys. zł. Dlatego też „odszkodowanie tylko z tej polisy nie wystarcza przy poważnych urazach, gdzie sprawca musi nie dość, że pokryć koszty leczenia, to jeszcze wypłacić zadośćuczynienie czy zapewnić dożywotnią rentę dla poszkodowanego” – pisze „GW”. Ubezpieczenia NNW, za które kierowcy „płacą 50, a nawet 100 zł rocznie” mogą więc stanowić tylko nieznaczny dodatek do podstawowego odszkodowania z ubezpieczenia OC – twierdzi dziennik.
W opinii Agnieszki Rosy z PZU SA, „NNW chroni kierowcę lub pasażera ubezpieczonego pojazdu, a OC – poszkodowanych”. Dlaczego ? „Sprawca wypadku będący kierowcą nie uzyska odszkodowania lub świadczenia z OC, ale może je uzyskać z NNW” – pisze „Wyborcza”. Dziennik podaje, iż np. niewiedzę klientów wykorzystuje PZU SA, przesyłając rachunek do opłacenia za OC ( z łączną ceną za OC i NNW) z listem: „Chcielibyśmy również zachęcić do zawarcia umowy ubezpieczenia NNW kierowcy i pasażerów” W razie wypadku można dostać do 15 tys. zł. Cena: jedyne 99 zł za rok”.
Jak podkreśla Krystyna Krawczyk, dyrektor Biura Rzecznika Ubezpieczonych, „może to sugerować, że to cena za samo OC, a przecież tak nie jest”. W opinii dyr. Krawczyk, „trzeba bardzo się postarać, żeby znaleźć na rachunku cenę samego OC zapisaną drobnym drukiem. Również w samym liście nie ma słowa o tym, ile kosztuje polisa OC”.

[Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych; http://rzu.gov.pl/]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.