Coraz mniej PPE

Pracownicze programy emerytalne (PPE), podobnie jak trzeciofilarowe indywidualne formy oszczędzania na emeryturę, nie rozwijają się zbyt dobrze. Pojawia się dużo wniosków o wykreślenia programów z rejestru PPE, który prowadzi Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Według „Rzeczpospolitej” (Nr z 12.10.2012 r.), w 2011 r. liczba nowo zarejestrowanych programów wyniosła 37, a wykreślono 34 PPE.

W opinii nadzoru, w tym roku sytuacja nie wygląda lepiej. Zarejestrowano 29 nowych PPE, ale równocześnie aż 49 zostało wykreślonych. Aktualnie funkcjonuje 1098 PPE vs. 1116 na koniec 2011 r. – podaje gazeta. Dziennik podkreśla, powołując się na Łukasza Dajnowicza, rzecznika KNF, iż są jednak ” pozytywne symptomy”. I tak, w okresie od 1 lipca do końca września br. powstało 16 nowych programów, podczas gdy w całym pierwszym półroczu zarejestrowano ich 13. „Korzystniejsze są także statystyki dotyczące liczby programów wykreślonych z rejestru PPE: w pierwszych dwóch kwartałach 2012 r. zlikwidowane zostały ogółem 42 programy, natomiast w trzecim kwartale 7” – mówi Dajnowicz. W jego opinii, do liczby zlikwidowanych programów wliczane są np. wykreślenia spowodowane zmianą struktury organizacyjno-prawnej pracodawców (jeden pracodawca zastępujący kilku pracodawców prowadzących PPE).
Na utworzenie PPE zdecydowały się w ostatnim czasie na przykład ZAK czy Zakłady Azotowe Tarnów. Według szacunków – pisze „Rz” – do tych programów mogło przystąpić ok. 85 proc. załogi.
„Można szacować, iż liczba utworzonych w 2012 roku programów będzie zbliżona do wielkości odnotowanych w ostatnich latach, które ustabilizowały się na poziomie 30-40 nowych programów rocznie” – prognozuje Łukasz Dajnowicz.

[Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych; http://rzu.gov.pl/]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.