Outsourcing na start (up)

Istnieje obiegowy pogląd, że opcję outsourcingu należy rozważyć dopiero, gdy firma się rozrośnie, a pewne procesy zaczną nas przerastać. Tymczasem oddelegowanie na zewnątrz części zadań bywa zbawienne dla start-upów i początkujących przedsiębiorców. Dlaczego czasem warto wziąć pod uwagę outsourcing już na etapie tworzenia biznes planu?

startup

Według ostatniego raportu Startup Poland blisko 60 % startupów w Polsce finansowanych jest ze środków własnych. Młody debiutujący przedsiębiorca staje przed wyzwaniem: w jaki sposób optymalnie zarządzać swoimi funduszami, aby z sukcesem rozwinąć działalność.

Wiąże się to z koniecznością odpowiedzi na kilka pytań: zatrudnić księgowego/księgową, czy zlecić takie prace na zewnątrz, a może samodzielnie podjąć się relacji z Urzędem Skarbowym? Pracować z domu, czy wynająć biuro, a może skorzystać z biur coworkingowych? Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie przestrzeni, to na własną rękę, czy poprosić o wsparcie Agencję Real Estate? Zatrudnić asystenta/recepcjonistkę, czy może zlecić obsługę administracyjną firmie zewnętrznej? Czy skorzystać ze wsparcia agencji HR przy rekrutacji pracowników? Czy poszukując wsparcia informatycznego zdecydować się na własny personel, czy na IT contracting? To tylko niektóre dylematy rodzące się w głowach początkujących przedsiębiorców. Odpowiedź na każde z nich wiąże się z angażowaniem konkretnych środków finansowych i logistycznych, nad którymi niełatwo zapanować i w optymalny sposób z nich korzystać.

Przedsiębiorcy mogą próbować być „Alfami i Omegami” i przez jakiś czas samodzielnie zajmować się szeregiem procesów biznesowych, jednakże za każdym razem odciąga to ich uwagę od głównej działalności, którą prowadzą. Outsourcing w wielu przypadkach staje się bardzo pomocnym narzędziem w rękach młodych i początkowych biznesów. Można go zastosować niemal w każdym obszarze działalności – księgowość, kadry i płace, windykacja, obsługa klienta, IT, administracja i wielu innych – mówi Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio.

O czym przede wszystkim powinien pamiętać debiutujący przedsiębiorca? Umowy z firmami zewnętrznymi można podpisywać zarówno na krótkie, jak i długie okresy – nie należy zatem bać się, że outsourcing to obciążające, długofalowe zobowiązania. W ramach dbałości o budżet warto zatroszczyć się o to, aby umowa zabezpieczona została odpowiednimi zapisami dotyczącymi jakości wykonanych usług. Outsourcing, to oczywiście nie jedyne rozwiązanie, ale zdecydowanie narzędzie, które każdy start-up powinien rozważyć nie w jednym, ale w wielu różnych obszarach swojej działalności.

Fundacja Pro Progressio – misją Fundacji jest wspieranie działań służących rozwojowi i inwestycjom w Polsce, a także optymalnemu wykorzystaniu zasobów przedsiębiorstw i sektora publicznego w kraju i na świecie. Pro Progressio realizuje projekty, których celem jest rozwój branży outsourcingowej w Polsce. Fundacja współpracuje z sektorem publicznym (miasta, agencje rozwoju regionalnego, specjalne strefy ekonomiczne, parki naukowo-technologiczne, parki przemysłowo-technologiczne, uczelnie wyższe) i prywatnym w Polsce oraz międzynarodowymi organizacjami sektora outsourcingu. Pro Progressio wspiera, promuje i nagradza podmioty, które przyczyniają się do rozwoju dobrych praktyk w zakresie outsourcingu, optymalizacji procesów oraz kosztów. Fundacja jest pomysłodawcą i organizatorem jedynego niekomercyjnego konkursu dla branży outsourcingu. Celem Outsourcing Stars jest wyłonienie i nagradzanie najprężniej rozwijających się firm outsourcingowych oraz instytucji bezpośredniego otoczenia branży.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.