Od 2013 r. wyższe kary za brak komunikacyjnego OC

Niemal o 7 proc. więcej wzrośnie od stycznia 2013 r. kara za brak komunikacyjnego OC. Według „Pulsu Biznesu” (Nr z 26.11.2012 r.) podstawowa kara za brak tego ubezpieczenia wyniesie 3,2 tys. zł. Jak podał w komunikacie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG ), posiadacze samochodów osobowych, jeżdżący bez polisy OC, zapłacą od nowego roku 3,2 tys. zł kary, czyli dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę.

„Z kolei dla ciężarówek pełna kara to 4,8 tys. zł, co jest trzykrotnością minimalnego wynagrodzenia. Jeżeli właściciel pojazdu nie będzie miał ubezpieczenia tylko przez kilka dni zapłaci część kary. Gdy przerwa nie przekracza 3 dni będzie to 20 proc., a do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej” – pisze gazeta za UFG. Dziennik podkreśla, że uruchomienie przez UFG, przed ponad rokiem, największej w Polsce bazy danych polis komunikacyjnych spowodowało, że coraz trudniejsza staje się jazda bez OC po polskich drogach, a ” wykrycie braku OC jest możliwe również bez kontroli drogowej.” Według „PB”, właściciele pojazdów w Polsce płacą rocznie ponad 10 mln zł kar tylko za to, że nie wykupili tej obowiązkowej polisy. A w ciągu pierwszych trzech kwartałów br. liczba zawiadomień o braku OC, napływających do UFG od policji i wydziałów komunikacji wzrosła odpowiednio o 30 i 60 proc. „Nie wszystkie jednak zawiadomienia skutkują nałożeniem kary. Często kierujący pojazdem nie ma przy sobie dowodu potwierdzającego aktualne ubezpieczenie i naraża się tylko na 50 zł mandat. Należy jednak mieć świadomość coraz częstszych kontroli” – ostrzega w gazecie Hubert Stoklas, wiceprezes zarządu UFG. I przypomina, że obowiązek ubezpieczenia OC „dotyczy właścicieli wszystkich pojazdów podlegających rejestracji, niezależnie od tego, czy pojazd stoi w warsztacie, w garażu, nie ma kół, czy z innego powodu. Jeżeli jest zarejestrowany, musi być wykupione ubezpieczenie OC i to w ściśle określonym terminie.”
W bazie polis UFG znajduje się już ponad 200 mln zapisów o wszystkich sprzedanych ubezpieczeniach OC i autocasco ( także z lat poprzednich). W połowie br. UFG uruchomił tzw. wirtualnego policjanta, pozwalającego na wykrycie braku OC bez kontroli drogowej.” Nowe narzędzie informatyczne wykrywa przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu i stale monitoruje bazę polis OC (…) jeżeli nieubezpieczony pojazd nie zostanie wykryty podczas kontroli drogowej, zrobi to system komputerowy Funduszu” – podaje dziennik.

[Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych; http://rzu.gov.pl/]

 

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.