Nakaz zapłaty i co dalej? Program Ulga od Długu pomaga i radzi

Kancelaria Certo, niosąca pomoc zadłużonym Polakom w ramach Programu Ulga od Długu, zwraca uwagę, jak ważne jest złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Prawnicy Kancelarii pomogli już blisko 2 tysiącom klientów, którzy otrzymali od swoich wierzycieli elektroniczny nakaz zapłaty.

dlug

Elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) to instytucja w polskim sądownictwie, która została wprowadzona w 2010 r. na podstawie nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Dzięki EPU możliwe jest dochodzenie roszczeń bez konieczności stawiania się na rozprawach – żeby wnieść pozew, wystarczy zalogować się na stronie e-sądu.

W elektronicznym postępowaniu upominawczym dochodzi się wyłącznie roszczeń pieniężnych. Prawidłowo wniesiony sprzeciw od nakazu zapłaty powoduje, że nakaz ten traci moc. Jest to jednoznaczne z wyznaczeniem przez sędziego terminu rozprawy i zarządzeniem doręczenia stronom (powodowi i pozwanemu) wezwania na rozprawę.

Elektroniczny nakaz zapłaty niektórym może kojarzyć się z zaprzepaszczeniem szansy na redukcję zadłużenia. Jednak nic bardziej mylnego. Klienci, którzy w terminie wniosą sprzeciw od nakazu zapłaty, wydanego w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym, nie powinni się obawiać. Zgodnie z prawem, postępowanie w przypadku prawidłowego wniesienia sprzeciwu zostanie umorzone. Oznacza to, że nakaz zapłaty wydany w tym postępowaniu straci moc, a wierzyciel nie może wykorzystać go, idąc do komornika – podkreśla rzeczniczka prasowa Programu Ulga od Długu Sylwia Pawlina.

Jak dodaje, wiele firm pożyczkowych w swoich umowach stosuje zapisy, które są niesprawiedliwe względem konsumenta.

Gdy po umorzeniu nakazu zapłaty wierzyciel skieruje sprawę do właściwego sądu regularnego, klienci Programu Ulga od Długu mogą liczyć na profesjonalne oraz merytoryczne wsparcie w batalii z nieuczciwymi praktykami. W niektórych przypadkach, dzięki naszym prawnikom, sąd regularny wydał decyzję o całkowitym umorzeniu długu – ze względu na abuzywne zapisy w umowach – mówi rzeczniczka Programu Ulga od Długu.

Wsparcie prawników to nieoceniona pomoc dla klientów programu Ulga od Długu. – Na chwilę obecną, dzięki Kancelarii Certo i złożeniu sprzeciwu w sądach, wszelkie nakazy, jakie otrzymywałem od wierzycieli, zostały oddalone. Program Ulga od Długu zapewnia realną pomoc prawną  – nie każdy z nas jest obeznany w paragrafach, nie każdy wie, jak sobie poradzić samemu – podkreśla pan Sebastian, który w Programie Ulga od Długu jest od marca 2021 r. Historia Pana Sebastiana w materiale filmowym https://www.youtube.com/watch?v=D-yKW3Qy0_A

Efekt kilkunastomiesięcznej działalności Programu Ulga od Długu (UoD) to ponad 500 ugód z wierzycielami na łączną kwotę ponad 550 tys. zł, czyli tyle zaoszczędzili klienci Programu Ulga od Długu, przy redukcji zadłużenia nawet o 80%. Program niesie wyczekiwaną pomoc Polakom zadłużonym w firmach pożyczkowych. Spirala zadłużenia, ciągły niepokój i agresywne działania wierzycieli – to smutna codzienność, z jaką zmaga się wielu Polaków. Według badań około 30 proc. osób, które mają zobowiązania, przyznaje się, iż nie radzi sobie z ich spłatą.

Jak wynika z opublikowanej w lutym br. informacji Biura Informacji Kredytowej, w ostatnich czterech miesiącach zdolność kredytowa statystycznego Kowalskiego – czyli zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu w określonych w umowie terminach – spadła o 30 proc., a w najbliższym czasie spadek może się pogłębić do 45 proc., co oznacza, że coraz więcej osób będzie miało problem ze spłatą zadłużenia, a tym samym może spodziewać się elektronicznego nakazu zapłaty.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *