Likwidacji polskiej poczty ciąg dalszy

Trwa stopniowa likwidacja jednej z ostatnich państwowych firm w Polsce. Kilka dni temu Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił przetarg na świadczenie pocztowych usług powszechnych w latach 2016-2025. Ten segment usług jest wart ok. 3 mld zł rocznie. Jeśli Poczta Polska przegra, pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy osób, likwidacji ulegnie większość pocztowych placówek a listy może będziemy odbierać m.in. w kioskach oraz w sklepach rybnych.

bb0169

Aktualnie Poczta Polska utrzymuje sieć ok. 7,8 tysiąca placówek oraz zatrudnia ok. 80 tysięcy pracowników. Od kilku lat państwowy operator ma jednak prywatną konkurencję – to InPost oraz Polska Grupa Pocztowa. InPost działa na polskim rynku od 2006 roku i jest obecnie największym niezależnym operatorem pocztowym. Firma świadczy tradycyjne oraz niestandardowe usługi pocztowe na rzecz klientów indywidualnych, biznesowych oraz sektora publicznego. Główną usługą InPostu są paczkomaty, które umożliwiają samodzielne nadawanie i odbiór paczek. Firma prowadzi sukcesywną „paczkomatową” ekspansję na inne kraje Europy, a także na innych kontynentach. Polska Grupa Pocztowa również działa na polskim rynku od 2006 roku. Firma zasłynęła rok temu wygraniem przetargu na dostarczanie przesyłek z sądów oraz prokuratur. Oferta PGP była tańsza, bo firma nie utrzymuje tylu placówek oraz nie zatrudnia tylu pracowników co Poczta Polska. Działalność PGP w kwestii dostarczania sądowych przesyłek zaczęła się od skandalu, bo korespondencję trzeba było odbierać m.in. ze sklepów rybnych (!), a mnóstwo rozpraw sądowych musiało być odwołanych ze względu na niedostarczenie wezwań i brak wezwanych stron.

Koniec 2014 roku przyniósł jednak zasadnicze zmiany – Poczta Polska będzie miała teraz jedną dużą konkurencję, ponieważ InPost przejął PGP. UOKiK wyraził zgodę na koncentrację przedsiębiorców. Współpraca obu firm trwa już od dawna – grupa Integer o planach przejęcia PGP informowała już w lipcu 2013 r., zaś w grudniu 2013 r. InPost podpisał z PGP dwuletnią umowę o współpracy w kwestii realizacji wygranego przetargu na dostawę sądowych przesyłek.

Kandydaci do świadczenia pocztowych usług powszechnych w latach 2016-25 swoje oferty muszą przedstawić do 14 kwietnia 2015 roku. Rozstrzygnięcie przetargu spodziewane jest pod koniec czerwca br.

Więcej na ten temat w Gazecie Prawnej >>>

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.