Jakie czynniki wpływają na cenę polis komunikacyjnych?

Rynek ubezpieczeniowy obfituje w liczne polisy komunikacyjne. Klienci zyskują coraz większy wybór ofert i atrakcyjnych zniżek. Czym zatem kierować się przy zakupie ubezpieczenia samochodu i co wpływa na jego cenę?

bb0293

Kierowcy, oprócz obowiązkowego OC, mają do wyboru szereg dodatkowych polis komunikacyjnych. Autocasco, Assistance, NNW – to tylko niektóre z nich. Przeglądając oferty różnych towarzystw, oprócz dokładnego prześledzenia OWU, warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii wpływających na cenę polis.

1. Zakres ubezpieczenia

Mniejszy zakres ubezpieczenia wiąże się z niższą ceną polisy. Warto jednak pamiętać, że w razie doznania wypadku, otrzymane świadczenie może być niesatysfakcjonujące.

2. Wartość pojazdu

Wpływ na wysokość składki ma także stan samochodu. Brane są pod uwagę dane takie jak jego model, marka, rocznik, czy na przykład pojemność silnika. Wyższa wartość samochodu zwiększy cenę polisy.

3. Użytkowanie samochodu

Samochód użytkowany rzadziej i służący jako codzienny środek transportu generuje mniejsze ryzyko wystąpienia szkody i obniża kwotę polisy.

4. Wiek i stan cywilny

Kwota polisy uzależniona jest także od wieku kierowcy. Młodsi, mniej doświadczeni właściciele samochodu (standardowo poniżej 26. roku życia) zapłacą wyższą składkę. Wpływa na nią również stan cywilny – dla kierowców posiadających rodzinę kwota będzie niższa. Przyjmuje się bowiem, że będą jeździć uważniej, nie powodując szkód.

5. Miejsce zamieszkania

Mieszkańcy dużych miast narażeni są na częstsze ryzyko wystąpienia zagrożeń komunikacyjnych. Właśnie dlatego zapłacą więcej za polisę niż kierowcy mieszkający w mniejszych miejscowościach.

6. Bezszkodowa jazda

Klienci, którzy jeżdżą bezszkodowo, mogą liczyć na obniżenie kosztów polisy. Zazwyczaj ubezpieczyciele przyznają 10% zniżki za każdy bezszkodowy rok.

Kierowcy, którzy w najbliższym czasie staną przed koniecznością przedłużenia polis komunikacyjnych mogą liczyć na duże zniżki – zwłaszcza ci ubezpieczeni w Compensie. Z okazji 25-lecia istnienia firmy, agenci przygotowali dla swoich klientów atrakcyjne ulgi. Skorzystają z nich szczególnie kierowcy wykazujący się bezszkodową jazdą – za każdy rok otrzymają oni aż  20 % zniżki.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.