Jak skutecznie szukać pracy?

Nie da się ukryć, że praca w życiu człowieka stanowi bardzo ważny element. Dzięki niej zdobywamy środki na utrzymanie oraz na mniejsze lub większe przyjemności. Specyfika rynku pracy w Polsce nie jest jednak zbyt przyjazna dla osób, które dopiero wchodzą w to środowisko.

bb2-001

Paradoksalnie bardzo łatwo jest znaleźć odpowiadającą nam (mniej więcej) ofertę zatrudnienia, jednak zwykle po wysłaniu kilkunastu CV odpowiedzi albo nie ma, albo są to pojedyncze i jak się wtedy okazuje mało atrakcyjne oferty. Znajomość zasad jakimi należy się kierować podczas szukania pracy znacznie może nam w tym przypadku pomóc, warto więc sobie tę wiedzę przyswoić.

Staż pracy

W Internecie aż roi się od anegdot i realnych przykładów na to, że pracodawcom brakuje czasami logiki. Poszukują na jakieś stanowisko młodej osoby, jednak ich wymagania co do stażu pracy wykluczają zatrudnienie takich osób (np. szukam maturzystów z co najmniej rocznym stażem kelnerskim/obsługi klienta). Młodzi ludzie nie mają lekko na polskim rynku pracy. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zacząć swoją przygodę jak najwcześniej. Popularne jest roznoszenie ulotek (polecane dla osób niepełnoletnich, chcących sobie dorobić). O wiele jednak lepiej jest znaleźć oferty, które dadzą nam możliwość nabycia konkretnych umiejętności, a nie będą wymagały ich już na rozpoczęciu (no może poza predyspozycjami charakteru do wykonywania jakiegoś zadania). Dla ludzi chcących zmienić miejsce zatrudnienia lub funkcjonujących na tym rynku już jakiś czas poleca się specjalizację zgodną z wcześniejszym doświadczeniem lub uczestnictwo w kursach gwarantujących późniejsze zatrudnienie. Im większy staż tym wyżej powinniśmy celować.

Młodzi na rynku pracy
Najprościej jest dostać się do fabryki, gdzie jako pracownik uczestniczymy w procesie produkcji – trzeba jedynie dobrze przemyśleć kwestie dojazdu, gdyż takie firmy leżą często na obrzeżach dużych miast. Zarobki są tu zazwyczaj znośne, a ewentualnymi mankamentami może być monotonia oraz praca na 3 zmiany. Jeśli chcemy nabyć odrobinę ogłady i podszkolić się w obsłudze klienta to dla młodego kandydata rynek pracy przygotował dwie szczególnie ciekawe propozycje. Po pierwsze kelnerstwo lub podobna funkcja w lokalach zajmujących się gastronomią – taka praca to także elastyczny grafik i możliwość otrzymania napiwków. Druga ciekawą opcją jest praca w… kinie. Oczywiście dużej kariery tam nie zrobimy, ale patrząc realistycznie można dzięki takiemu zajęciu poszerzyć swoje umiejętności z trzech różnych dziedzin (obsługa klienta, doświadczenie gastronomiczne pracownika kinowego baru, oraz obsługa kasy fiskalnej).

Kompetencje miękkie
Kompetencje miękkie to indywidualne cechy charakteru i predyspozycje naturalne, które kwalifikują nas do wykonywania konkretnego typu zawodów. W Sieci można znaleźć testy, które przybliżą nam jakie są nasze najmocniejsze strony lub najzwyczajniej utwierdzą nas w tej wiedzy, która już posiadamy. Większość ofert na rynku w mniejszym lub większym stopniu wymaga zdolności pracy w grupie. Im lepiej w życiu codziennym przychodzi nam kontakt z drugim człowiekiem tym bardziej powinniśmy zastanowić się nad karierą w szeroko rozumianej obsłudze klienta. Niektórzy są kreatywni inni wolą raczej postępować według procedur. Patrząc na ofertę wystarczy wyobrazić sobie, jak by to wyglądało, a emocje podpowiedzą nam czy to dobry kierunek.

Porady ogólne
Jako, że najbardziej doceniane są porady, które konkretnie wskazują drogę kiedy jej nie znamy, przejdźmy teraz to spisu wskazówek ogólnych dla osób szukających pracy. Jest to minimum, ale korzyści wynikające z przestrzegania tych reguł znacznie zwiększają naszą szansę na pozytywne rozpatrzenie aplikacji:
– Internet to źródło nie posiadające dna, ale błędem jest ograniczanie się wyłącznie do jego zasobów podczas szukania pracy (jest przecież jeszcze prasa, urząd pracy, agencje pośrednictwa zatrudnienia),
– idąc do miasta zawsze warto mieć przy sobie kilka CV, by spontanicznie móc je złożyć w jakimś miejscu,
– kontakt osobisty z pracodawcą podkreśli, że zależy nam na tym zatrudnieniu (czasem dobrze jest więc zanieść swoją aplikację niż przesłać ją mailem; to także okazja do zdobycia większej ilości informacji o ofercie),
– mając dostęp do Sieci łatwo jest nam znaleźć strony internetowe konkretnych pracodawców i tam szukać ofert zatrudnienia, a nie tylko na popularnych portalach z ofertami pracy,
– naszą wizytówką jest CV, zaleca się więc zadbać o jego wygląd i oraz stronę merytoryczną (dobre CV samym układem graficznym jest w stanie zainteresować; wystrzegamy się internetowych automatów tworzących gotowe aplikacje),
– nigdy nie kłam na temat swoich umiejętności, gdyż braki wychodzą w pracy bardzo szybko,
– nie bój się uwypuklać swoich mocnych stron (tutaj trzeba się chwalić).

Artykuł powstał przy współudziale niezlapraca.pl

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.