Jak rodzaj nadwozia wpływa na wysokość składki OC?

Aby można było jeździć samochodem po drogach publicznych, musi on mieć ważne ubezpieczenie OC. Jednak taka polisa może różnie kosztować. Czy rodzaj nadwozia auta wpływa na cenę ubezpieczenia?

ubezpieczenie-oc

Na cenę OC wpływ ma bardzo wiele czynników. Towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich wyliczeniach uwzględniają, które kwestie mogą mieć wpływ na większe ryzyko wystąpienia szkody. Czynniki te dotyczą zarówno osoby kierowcy, jak i ubezpieczanego samochodu. A czy nadwozie może mieć wpływ na to, ile zapłacisz za ubezpieczenie? Warto się temu bliżej przyjrzeć.

Rodzaje nadwozia samochodów – co warto o nich wiedzieć?

Samochody osobowe są dostępne w różnych wersjach nadwoziowych. Popularnym typem jest sedan – czyli auto 4–drzwiowe o kształcie “limuzyny”. Gdy w tego typu samochodzie poszerzy się maksymalnie przestrzeń bagażową – wówczas powstaje kombi. W takiej sytuacji auto nie ma już kształtu limuzyny – bowiem część bagażowa oraz pasażerska ma taką samą wysokość.

Popularnym typem nadwozia jest także hatchback, w których dostęp do bagażnika jest możliwy poprzez tylne drzwi unoszone do góry. Cechą charakterystyczną takich aut jest zwarta bryła.

Samochody terenowe przeznaczone są do jazdy po bezdrożach. Często mają napęd 4×4, wysoki prześwit oraz odpowiednio zestrojone zawieszenie. Auta typu coupe są z kolei skupione na jak najlepszych właściwościach aerodynamicznych oraz często mają dynamiczne silniki.

Z kolei vany i minivany to wysokie pojazdy o dużej przestrzeni osobowej i bagażowej. Takie samochody uznawane są za rodzinne. Kabriolety to auta bez dachu – a w przypadku niektórych modeli można go rozkładać i składać. Niezwykle popularne SUVy to samochody, które łączą w sobie cechy auta osobowego i terenówki. Są wyższe od osobówek, mają wyższy prześwit, ale nie są to auta przeznaczone do jazdy w off–roadzie. Mają bowiem komfortowe zawieszenia i dynamiczne silniki.

Czy rodzaj nadwozia wpływa na wysokość OC?

Jednak czy od wyboru wersji nadwoziowej samochodu może zależeć składka ubezpieczeniowa? Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas określania składki ubezpieczenia OC biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Najbardziej istotne kwestie są związane z wiekiem i stażem kierowcy. Młoda osoba, świeżo po otrzymaniu prawa jazdy na pewno zapłaci o wiele wyższą składkę ubezpieczeniową.

Jednak także rodzaj samochodu będzie mieć wpływ na składkę ubezpieczeniową. Wysokość ubezpieczenia jest bowiem zależna m. in.  od mocy  silnika. Zatem – decydując się na sportowe coupe z mocną jednostką napędową, możesz spodziewać się, że OC będzie droższe. To samo dotyczy np. terenówki lub SUVa z potężnym silnikiem – duża pojemność jednostki napędowej zazwyczaj także prowadzi do zwiększenia składki za OC.

Zatem – sam rodzaj nadwozia – choć często uwzględniany w wycenach – nie ma jednak wielkiego wpływu na cenę OC. Oczywiście w zależności od konkretnej oferty – mogą występować pewne różnice w cenie między np. sedanem czy kombi. Jednak inne czynniki są znacznie ważniejsze.

Wybierz ubezpieczenie OC w LINK4!

Zastanawiasz się, jak wybrać ubezpieczenie OC i za nie nie przepłacać? Zdecydowanie warto przyjrzeć się ofercie LINK4. Dzięki takiej polisie nie tylko zyskujesz obowiązkowe ubezpieczenie, wymagane do poruszania się samochodem – ale także dodatkowy zakres ochrony. Więcej na ten temat przeczytasz pod linkiem: https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu

Rodzaj nadwozia a ubezpieczenie OC. Kilka słów na koniec

Jak widzisz – pewne samochody mogą generować wyższe składki za ubezpieczenie OC. Jednak sam rodzaj nadwozia nie należy do najważniejszych czynników wpływających na wysokość opłaty za OC.

W LINK4 możesz liczyć na szeroki zakres ubezpieczeń – nie tylko OC, ale także AC czy Assistance. Warto dokładnie się im przyjrzeć i wybrać taki zakres ochrony, który będzie dla Ciebie najbardziej optymalny.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

[Materiał zewnętrzny]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.