Jak obniżyć rachunki za prąd?

Bez telefonu czujesz się jak bez ręki? Zaczynasz dzień od sprawdzenia poczty? Nie zaśniesz bez szumu telewizora? Sprzęty elektroniczne na stałe wpisały się w naszą codzienność. Ułatwiają komunikację, bez nich  trudno wyobrazić sobie domowe obowiązki. Jednak cena za wygodę może być wysoka, a rachunki za prąd potrafią podnieść ciśnienie. Firma wonga.com, oferująca komfortowe pożyczki przez Internet, we współpracy z ekspertem Tomaszem Jaroszkiem, przygotowała porady podpowiadające, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej.

prąd

Wskazówki są elementem autorskiej kampanii Kapitalni.org, mającej na celu promowanie dobrych zasad zarządzania budżetem domowym wśród wszystkich osób korzystających z Internetu i dokonujących transakcji online.

Świadome korzystanie z energii elektrycznej stało się niemal obywatelskim obowiązkiem. Jednym z najważniejszych argumentów, obok którego nie można przejść obojętnie, jest ochrona środowiska. Jednak oprócz aspektu ekologicznego, pojawia się także ten ekonomiczny. Okazuje się bowiem, że już niewielkie zmiany codziennych przyzwyczajeń mają nie tylko dobry wpływ na środowisko, ale też pozwalają zaoszczędzić na prądzie nawet kilkaset złotych w skali roku. Firma wonga.com przygotowała kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak to zrobić.

Wyłącz sprzęty elektroniczne, z których nie korzystasz.

Przed wyjściem z mieszkania pamiętaj, aby wyłączyć z kontaktu laptopa i ładowarki oraz listwy zasilające. Komputer z drukarką może zużywać w stanie czuwania nawet do 40W, co oznacza roczny dodatkowy koszt 100 zł. Kolejnym „złodziejem” energii elektrycznej jest telewizor, który często towarzyszy nam w postaci szumu i tła podczas wykonywania codziennych czynności. Jeśli nie oglądasz konkretnego programu, wyłącz go. Pamiętaj ponadto, że także tryb czuwania generuje dodatkowe koszty.

Wymień żarówki.

Kolejnym krokiem, który możesz podjąć na drodze do oszczędności, jest wymiana tradycyjnych żarówek na energooszczędne świetlówki. Czas życia jednej tradycyjnej żarówki to ok. 1 000 godzin, a najlepsze świetlówki mogą świecić nawet 15 000 godzin. Oprócz tego oczywistego rozwiązania istnieje też kilka innych sposobów na to, aby wpuścić do pomieszczenia więcej światła. Jeśli planujesz malowanie ścian, wybierz jasne barwy. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dużych luster, które nie tylko optycznie powiększą pomieszczenie, ale też sprawią, że będzie lepiej oświetlone. Jeśli masz słabość do firanek i zasłon, unikaj tych w ciemnych odcieniach. To proste zasady, które w dłuższej perspektywie pozytywnie wpłyną na domowy budżet.

Miejsce ma znaczenie.

Twoja lodówka stoi w pobliżu kaloryferów, piekarnika lub w mocno nasłonecznionym miejscu? To obniża jej wydajność, zwiększa zużycie energii i odbija się na grubości portfela. Dlatego w miarę możliwości zmień jej lokalizację. Pamiętaj też, że otwierając na długo drzwi lodówki i zamrażarki, wpuszczasz do środka wilgotne powietrze, co zmniejsza efektywność chłodzenia.

Wydajność przede wszystkim

Jeśli korzystasz z czajnika elektrycznego, gotuj dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz. Pamiętaj też o jego regularnym odkamienianiu. Dzięki temu skrócisz czas gotowania i oszczędzisz energię. Masz zmywarkę? Zadbaj o to, aby załadować ją do pełna przed uruchomieniem. Podobne proste zasady możesz zastosować w przypadku piekarnika – nie otwieraj go podczas pieczenia – nawet jeśli w powietrzu unoszą się pobudzające apetyt zapachy. Warto także w miarę możliwości korzystać z funkcji termoobiegu, dzięki której nie tylko szybciej i sprawniej przygotujesz obiad, ale również zaoszczędzisz ok. 20% energii w porównaniu z tradycyjnym piekarnikiem.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.