Jak nie płacić odsetek za kartę kredytową?

Karta kredytowa to produkt finansowy umożliwiający korzystanie z pieniędzy banku, bez płacenia za to jakichkolwiek odsetek. Jednak, aby tak było, ważne jest spełnienie kilku warunków. Oto kilka praktycznych porad jak uniknąć odsetek za kartę kredytową.

Aby uniknąć płacenia odsetek za kartę kredytową należy przede wszystkim pamiętać, by nie wypłacać przy jej użyciu pieniędzy z bankomatu oraz spłacać całe zadłużenie w terminie, który jest podany na wyciągu karty. – Spełnienie pierwszego warunku jest w rękach klienta. Wystarczy przyswoić sobie zasadę, że karta kredytowa powinna służyć głównie do realizacji płatności kartą, a nie do wypłacania gotówki z bankomatu. Natomiast jeśli chodzi o spłatę karty w terminie, można sobie to ułatwić na kilka sposobów – mówi Radosław Dylik, Kierownik ds. Kart Płatniczych w Meritum Banku.

Wybierz odpowiedni dzień spłaty
Wybór odpowiedniego dnia spłaty jest bardzo ważny. Dlaczego? – Przeważnie klient otrzymuje wynagrodzenie w jakimś konkretnym dniu miesiąca. Powinien zatem wybrać taki dzień spłaty karty kredytowej, który przypada krótko po dniu otrzymania wynagrodzenia. To zapewni klientowi, że będzie dysponować wolnymi środkami w dniu spłaty – kontynuuje Radosław Dylik.

Ale uwaga! Termin spłaty nie jest terminem generowania wyciągu. Jeśli klient otrzymuje wynagrodzenie 30. dnia miesiąca, to dzień spłaty karty kredytowej powinien przypadać na początek kolejnego miesiąca, co oznacza, że należy wybrać dzień generowania wyciągu na połowę miesiąca, gdyż po około 24 dniach (w zależności od długości okresu bezodsetkowego) przypada termin spłaty.

Ustaw właściwą wysokość limitu
Wysokość limitu to parametr indywidualny dla każdego klienta. Każdy posiadacz karty musi sobie określić jak często i gdzie będzie z niej korzystać, podając szacunkową miesięczną wartość wydatków kartą, którą będzie w stanie spłacać. Następnie klient powinien tę wartość podwoić, gdyż spłaty dokonuje się dopiero w następnym miesiącu, a klient cały czas chce mieć możliwość korzystania z karty. Tak obliczony limit należy zwiększyć jeszcze o określoną kwotę na niezaplanowane, okazjonalne wydatki np. wakacje, zakup sprzętu RTV/AGD itp. Takie podejście powinno pomóc klientowi w spłacie zadłużenia w całości. – Ustalenie limitu znacząco wyższego spowoduje, że klient będzie w stanie spłacać zadłużenie tylko w części, co jest oczywiście w pełni dozwolone przez bank, ale wówczas klient musi liczyć się z koniecznością płacenia odsetek – dodaje Radosław Dylik.

Wybierz odpowiedni sposób spłaty
Dzień spłaty karty kredytowej to dzień, w którym środki muszą najpóźniej wpłynąć na rachunek banku. Pieniądze wpłacone na poczcie lub przelew z innego banku może spływać na konto kilka dni, dlatego warto dokonać spłaty kilka dni wcześniej. Kartę trzeba spłacać co miesiąc, więc najlepiej zaznaczyć sobie ten termin w osobistym kalendarzu i z wyprzedzeniem dokonywać spłaty. – Najlepszym rozwiązaniem jest wybór automatycznej spłaty karty kredytowej z konta osobistego. Wówczas spłata następuje co miesiąc automatycznie, a do klienta należy jedynie zapewnienie środków na koncie osobistym – podsumowuje Radosław Dylik.

[www.meritumbank.pl]

Załóż Konto Oszczędnościowe w Meritum Banku

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.