Gdzie ulokować oszczędności?

Oszczędności można ulokować bezpiecznie na lokacie lub zainwestować w zakup dóbr licząc na pomnożenie kapitału. Największy zysk może przynieść gra na giełdzie, zakup nieruchomości i inwestycja w dzieła sztuki.

oszczędności

Gra na giełdzie wymaga dużej wiedzy

Dodatkowy kapitał można przeznaczyć na zakup akcji giełdowych. Do inwestowania na giełdzie potrzebna jest duża wiedza na temat mechanizmów giełdowych lub doświadczony doradca finansowy. Ten typ inwestycji umożliwia wysokie zyski i pomnożenie kapitału nawet kilkukrotnie, ale jest też bardzo ryzykowny. W przypadku złej inwestycji można stracić cały swój wkład. Z tego powodu nie warto rozpoczynać swojej przygody z giełdą od inwestowania kwot powyżej 10 tysięcy złotych.

Lokaty są bezpieczne, ale nie dają dużych zysków

Najbezpieczniejszy sposób na ulokowanie oszczędności to lokaty bankowe. Obecnie banki oferują wiele rodzajów lokat, ale niewiele z nich gwarantuje zyski nawet w granicach 5% w skali roku. Jedna z ciekawszych propozycji to lokata progresywna, której oprocentowanie zwiększa się wraz z długością trwania umowy. Dodatkowo można dokładać do niej dodatkowy kapitał w każdym momencie trwania umowy. Propozycją dla osób o dużych oszczędnościach jest lokata rentierska. Jest to rodzaj lokaty długoterminowej, w której bank wypłaca klientowi odsetki w postaci regularnej pensji. Zazwyczaj na lokacie rentierskiej można ulokować kwoty dopiero powyżej 100 tysięcy złotych i jest ona wyżej oprocentowana od standardowych lokat. Lokatę można też otworzyć w obcej walucie, ale wówczas nie gwarantuje ona klientowi pewnego zysku.

Nieruchomości najlepiej kupić na przetargach

Nieruchomości pod inwestycję można kupić w celu późniejszej odsprzedaży lub też na wynajem. Najtaniej działki i nieruchomości można kupić na przetargach i licytacjach. Przed zakupem warto dokładnie zbadać potencjał nieruchomości – lokalizację, planowane w okolicy inwestycje, budowę dróg i ważnych węzłów komunikacyjnych. Należy się też upewnić, czy nieruchomość nie posiada żadnych wad prawnych, na przykład hipoteki założonej przez poprzednich właścicieli.

Inwestycja w kulturę: dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie

Zaletą inwestowania w produkty kultury jest ich całkowita niezależność od rynków finansowych. Inwestowanie w sztukę jest więc najlepszym sposobem na ochronę swojego kapitału przed inflacją. Nawet posiadając niewielkie oszczędności można je przeznaczyć na zakup obrazu czy rzeźby obiecującego artysty, które z biegiem czasu mogą zyskać na wartości. Ciekawym sposobem na inwestowanie jest też zakup przedmiotów kolekcjonerskich, takich jak monety, znaczki pocztowe, a nawet autografy gwiazd. Najdroższe przedmioty z tej kategorii osiągają na aukcjach ceny rzędu kilku milionów złotych.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.