Finansowanie auta firmowego – co się najbardziej opłaca?

Leasing, kredyt, najem długoterminowy – możliwości jest wiele. Sprawdź, która ci się najbardziej opłaca.

nissan-umowa

Aby zachować płynność finansową, przedsiębiorcy unikają zakupu aut za gotówkę. I bardzo słusznie – banki oferują coraz lepsze warunki finansowania i (jako stały klient dealera) niższą cenę samochodu: http://www.nissanfinance.pl/finansowanie/firma – a w przypadku leasingu ogromną korzyścią są także odliczenia podatkowe. Warto jednak mieć świadomość, ze w niektórych przypadkach kredyt lub najem długoterminowy mogą okazać się bardziej opłacalne od standardowo oferowanego leasingu, dlatego poniżej przedstawiamy ich zestawienie:

Leasing jest najpopularniejszą formą finansowania aut, gdyż generuje koszty uzyskania przychodu, w skład których wchodzi rata, opłata wstępna oraz koszty użytkowania auta. Jest to możliwe, ponieważ właścicielem auta pozostaje bank, a zatem leasing to usługa. Po zakończeniu umowy (maksymalnie po sześciu latach) możemy wykupić pojazd – jego cena jest od początku znana, uzależniona od stawki amortyzacji. Banki samochodowe, takie jak RCI Banque finansujący zakup modeli Nissana, dają dodatkowe bonusy: nie wymagają opłaty wstępnej, gwarantują równe raty i do minimum ograniczają zabezpieczenia. Leasing opłaca się tym firmom, które są w stanie wygenerować wystarczające koszty – w przypadku mniejszych, rodzinnych przedsiębiorstw lub osób na samozatrudnieniu korzystniejszą opcją będzie kredyt.

Kredyt można wziąć nawet na osiem lat, co znacznie zmniejsza wysokość raty. W przypadku osób prowadzących jednoosobową firmę istotny jest fakt, że kredytować można auta używane – nawet dwunastoletnie, o ile w chwili zakończenia umowy nie przekroczą szesnastu lat. W przypadku kredytu miesięczne zobowiązania nie będą wysokie, a od początku przedsiębiorca jest współwłaścicielem auta (oczywiście z chwilą spłaty ostatniej raty staje się ono jego całkowitą własnością). Duża konkurencja na rynku spowodowała, że procedury zostały znacznie uproszczone, a wymagane zabezpieczenia są niższe niż jeszcze trzy lata temu.

Najem długoterminowy jest rozwiązaniem dostosowanym do potrzeb większej firmy, kompletującej i uzupełniającej flotę, a także wymagającej systematycznej wymiany modeli na nowsze. Po zakończeniu umowy (trwającej do 60 miesięcy) nie ma możliwości wykupu pojazdu – ale najczęściej też nie ma takiej potrzeby. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że usługodawca odciąża firmę także pod kątem troski o stan aut. Raz w miesiącu najemca dostaje fakturę, na której uwzględniono czynsz, pełny serwis, wszystkie wymagane ubezpieczenia, a także gwarantowany samochód zastępczy.

Wybierając formę finansowania pojazdu, należy wziąć pod uwagę wielkość firmy, jej profil, a przede wszystkim – budżet. Każda z dostępnych form finansowania jest odpowiedzią na konkretne potrzeby przedsiębiorcy.

reklama:

2 thoughts on “Finansowanie auta firmowego – co się najbardziej opłaca?

  1. O tak jest to odwieczny dylemat. Chociaż jeśli chodzi o mnie to po długich dyskusjach z moim doradcą podatkowym z biura […] doszliśmy do wniosku, że lepsze będzie auto w leasingu. Dużo łatwiej rozliczyć delegacje no i paliwo można wrzucić w koszty kontraktu z klientem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.