Faktoring – co musisz wiedzieć

Niemal 89% przedstawicieli sektora MŚP deklaruje znajomość pojęcia faktoringu – wynika z 15. fali badania Bibby MSP Index. Przeszło 10% respondentów przyznaje, że korzysta z tego narzędzia finansowania biznesu. Rynek faktoringu w Polsce rozwija się dynamicznie i zyskuje coraz większe uznanie wśród przedsiębiorców. Dane Polskiego Związku Faktorów obrazują, że liczba przedsiębiorstw korzystających z finansowania w formie faktoringu wzrosła w 2017 r. do 9 tys., oznacza to wzrost o 12,6% rok do roku. Firmy świadczące usługi faktoringowe nadal jednak zmagają się z mitami na temat oferowanego rozwiązania.

faktoring

Siła faktoringu uwarunkowana jest przede wszystkim wysoką skutecznością w rozwiązywaniu codziennych problemów przedsiębiorców oraz zapewnianiem stabilizacji biznesu. To rozwiązanie zwiększa płynność finansową, będącą jednym z podstawowych warunków prawidłowego funkcjonowania oraz rozwoju każdej firmy. Jak wynika z naszego cyklicznego badania Bibby MSP Index, z problemem niezapłaconej faktury przynajmniej raz w miesiącu styka się ponad połowa (52,6%) badanych firm – mówi Jerzy Dąbrowski, Dyrektor Generalny firmy faktoringowej Bibby Financial Services.

MIT 1 – Faktoring to usługa dużych podmiotów, FAKT – To rozwiązane dedykowane wszystkim firmom

Dla instytucji faktoringowych skala prowadzonej działalności nie ma znaczenia. Faktoring dostępny jest dla wszystkich organizacji. Zarówno dla tych początkujących, jak i tych mających już wieloletnie doświadczenie na rynku.

MIT 2 – Faktoring to windykacja należności, FAKT – Jest to forma finansowania połączona z administrowaniem należności

Windykacja to odzyskiwanie wierzytelności, których termin upłynął. Faktoring jest natomiast działaniem odnoszącym się do nieprzeterminowanych płatności. Zadaniem firmy faktoringowej jest pomoc przedsiębiorcy w uzyskaniu natychmiastowego finansowania, a ponadto administrowanie należnościami.

MIT 3 – Faktoring to nic innego jak kredyt, FAKT – Działania faktoringowe dają przedsiębiorcy szerszy wachlarz możliwości aniżeli pożyczka bankowa

Faktoring to dziś główna alternatywa dla pożyczek bankowych, ponieważ pozyskanie finansów z jego tytułu jest łatwiejsze. Wynika to z faktu, iż kredytem można sfinansować tylko działania uzasadnione z punktu widzenia banku. W przypadku faktoringu cel, na który zostaną przeznaczone środki zależy wyłącznie od firmy, nie od udzielającego finansowania. Faktoring różni się od kredytu także dostępnością – przy ubieganiu się o faktoring brane są pod uwagę możliwości rozwojowe przedsiębiorstwa, bank skupia się natomiast na historii firmy. W faktoringu ważny jest odbiorca, a nie tylko sam starający się o faktoring.

[PR]

reklama:

2 thoughts on “Faktoring – co musisz wiedzieć

  1. Dużo mitów na temat faktoringu, dobry artykuł, trzeba informować co jest prawdą a co nie, zwłaszcza przy tak pożytecznej usłudze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.