Drukarnia offsetowa i cyfrowa. Czym się różnią?

Ze strony osoby zlecającej wydruk różnica pomiędzy drukiem offsetowym a cyfrowym jest widoczna głównie w rozkładzie kosztów. Ten pierwszy wymaga większych nakładów czasu i pracy co automatycznie podnosi cenę wydruku pojedynczego egzemplarza. Druk cyfrowy jest szybszy, prostszy i przy małych nakładach tańszy. Warto jednak wiedzieć, że różnice pomiędzy tymi metodami nie ograniczają się jedynie do kwestii finansowych. Offset i cyfra wymagają innego wyposażenia drukarni, różni je też ilość etapów i pracy wymaganych na poziomie przygotowania projektu do druku.

bb3-040

Druk offsetowy

Druk offsetowy to forma wydruku ciesząca się sporą popularnością ze względu na niezwykłą jakość, nasycenie kolorem itd. Jest to jednak rozwiązanie idealne głównie w przypadku druków wielonakładowych: katalogów, kalendarzy czy wizytówek. Przyczyną jest nie tyle sam koszt wydruku, co uruchomienie produkcji. W drukarni offsetowej podstawową kwestią są odpowiednie maszyny. Samo sporządzenie egzemplarza drukowego wymaga wcześniejszego wykonania wielu czynności: trzeba zrobić blachy dla każdego koloru, przygotować maszynę i farbę. – Cena wydruku jednej ulotki czy plakatu w offsecie to ogromne koszty generowane przez ilość pracy włożoną w samo stworzenie bazy pod druk. Ale już w ramach większego zamówienia ta cena proporcjonalnie ulega zmniejszeniu. Ostatecznie wydruk dużej ilości egzemplarzy metodą offsetu jest bardzo opłacalny – tłumaczy specjalista drukarni FORTIS.

Druk cyfrowy

Wydruki w formie cyfrowej to doskonałe rozwiązanie dla wykonania szybkich, pojedynczych zleceń. Jest prostszą i bardziej komfortową metodą, dodatkowo nowoczesne narzędzia pozwalają na uzyskanie doskonałej jakości. Znajduje zastosowanie głównie w codziennej pracy, w firmach, szkołach i urzędach. Co najlepsze, do wydruku cyfrowego jedyne potrzebne narzędzia stanowią komputer i drukarka. Z tego względu, teoretycznie, wydruk cyfrowy jest możliwy do wykonania we własnym biurze lub mieszkaniu. Mimo wszystko wiele osób decyduje się na usługi profesjonalnych drukarni. O ile w tych offsetowych wyposażenie musi być bogate w różnego rodzaju maszyny i akcesoria, ponieważ sam proces jest dużo bardziej skomplikowany, o tyle w drukarni cyfrowej kluczowe pozostają komputer i drukarka. Nowoczesne drukarnie dysponują specjalistycznymi maszynami umożliwiającymi druk na każdym możliwym formacie i w doskonałej jakości.

W druku cyfrowym istnieje możliwość przygotowania pojedynczych przykładów i projektów do akceptacji, przed wydrukiem całego nakładu. Można je z powodzeniem zmieniać jeszcze na etapie projektu, a także personalizować.

Offset jest świetnym rozwiązaniem w przypadku druków wielonakładowych. Wtedy koszty przygotowania materiału równoważą się z ilością egzemplarzy, co w konsekwencji daje nie tylko wysoką jakość, ale również dość atrakcyjną cenę. Cyfra to natomiast idealne rozwiązanie dla codziennej pracy z drukowanymi materiałami. Bez względu na wybór istotna pozostaje jakość użytych maszyn i narzędzi. Tylko najlepsze drukarnie dysponują odpowiednio dobrym zapleczem technicznym – podsumowuje specjalista drukarni FORTIS.

reklama:

One thought on “Drukarnia offsetowa i cyfrowa. Czym się różnią?

  1. Jak patrze na swój lokalny rynek to widzę, że wiele firm podkreśla fakt, że korzystają z technologii cyfrowej. Jak rozumiem dlatego, że jest ona gwarantem wyższej jakości niż offset?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.