Dane na wakacjach – jak je chronić

Wakacje kojarzą nam głównie z odpoczynkiem od codziennych obowiązków, a także z wyjazdami i odwiedzaniem ciekawych miejsc. Często wtedy tracimy czujność i narażamy prywatność. Okres urlopowy to także „żniwa” dla złodziei tożsamości, wyłudzaczy pieniędzy oraz czas zwiększonej ilości pospolitych przestępstw. Jakie sytuacje stanowią największe niebezpieczeństwo dla wypoczywających? Przyjrzało się temu ODO 24 – firma specjalizująca się w ochronie danych osobowych i bezpieczeństwie informacji.

Szczególnie latem wiele instytucji, w tym publicznych, ostrzega przed negatywnymi skutkami wypoczynkowej beztroski. Wiele przestróg związanych jest z danymi osobowymi czy też szerzej z prawem do prywatności. – Opracowaliśmy katalog ryzykownych sytuacji wraz z prostymi poradami, w jaki sposób uniknąć ich negatywnych skutków nie rujnując przy tym sobie i znajomym zasłużonego urlopu. – mówi Konrad Gałaj-Emiliańczyk, ekspert ds. ochrony danych ODO 24. – Podzieliliśmy je na trzy grupy – te związane z naszymi: dowodami tożsamości, kartami płatniczymi oraz smartfonami. – dodaje.

Dokumenty tożsamości

Dokument potwierdzający tożsamość to nie tylko dowód osobisty, ale również prawo jazdy, paszport, książeczka wojskowa i legitymacja szkolna. Dlatego nie powinniśmy poprzestawać na ochronie tylko jednego z nich. Przyjrzyjmy się najczęściej występującym ryzykownym zdarzeniom związanym z dokumentami tożsamości.

bb0405a

Karty płatnicze

Gotówka jest sukcesywnie wypierana przez elektroniczne metody płatności. Warto więc szczególnie chronić także ten nośnik nie tylko przed kradzieżą. Jak zabezpieczyć kartę płatniczą? Oto kilka przykładów.

bb0405b

Smartfon

Jednym z najczęściej noszonych przez nas przedmiotów w kieszeniach – także w okresie wakacyjnym – jest smartfon. Od dawna nie służy on już tylko do wykonywania połączeń telefonicznych czy komunikacji SMS. Przechowujemy na nim, często nieświadomie, dużo danych na swój temat. Co zrobić by nasz smartfon był bezpieczny w czasie urlopu? Jak ustrzec się przed ryzykownymi sytuacjami?

Podpowiedzi poniżej.

bb0405c

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć warto pamiętać o bezpieczeństwie posiadanych prywatnych informacji zwłaszcza na wakacjach.

ODO 24 – to firma, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą. Dostarcza nowoczesne, elastyczne i kompleksowe rozwiązania pomagające zapewnić zgodność z ustawą o ochronie danych osobowych. Firma stworzyła bezpłatną aplikację ABIeye (dostępną przez internet), która umożliwia sprawne zarządzanie systemem ochrony danych osobowych. ABIeye to skuteczne narzędzie zarówno dla podmiotów prywatnych jak i publicznych, małych firm oraz korporacji. Ponadto posiada własną, zintegrowaną z aplikacją ABIeye, platformę szkoleń e-learningowych, umożliwiającą szkolenia (również okresowe) z ochrony danych osobowych wszystkich pracowników, nawet w dużych i bardzo dużych organizacjach. ODO 24 edukuje również społeczeństwo w zakresie zasad ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji poprzez udostępniony na stronie internetowej Poradnik ODO, bezpłatne porady, warsztaty i szkolenia, bieżąca współpraca z mediami, itp.

[informacja prasowa]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.