Złoto nadal na podium zainteresowań inwestycyjnych Polaków. Jakie są tego powody?

Ponad 1/5 oszczędzających Polaków zapytana o to, w co warto zainwestować swoje oszczędności odpowiedziała, że w złoto. Nic dziwnego, ponieważ kruszec ten w ostatnich latach udowodnił, że posiada zdolność do przenoszenia wartości majątku w czasie oraz stabilizowania portfeli inwestycyjnych. Już wiemy, że warto postawić na ten kruszec, ale czy aby na pewno to robimy?

zloto

Teoria i praktyka

Złoto pokazuje swój blask, gdy świat mierzy się z wielkimi niepokojami. To właśnie wtedy najczęściej zwracamy się ku “bezpiecznej przystani” i przeznaczamy oszczędności na tę inwestycję. Warto jednak lokować środki w ten kruszec nie tylko pod wpływem „owczego pędu”, ale również w czasach (względnego) spokoju. Cieszy fakt, że wie o tym aż 22% respondentów zapytanych o to w co obecnie warto zainwestować – wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex.

Prawie ¼ ankietowanych to wysoka liczba szacunkowa, ale jak się okazuję, z praktyką bywa różnie. Bowiem jedynie 9% osób, którym udało się zaoszczędzić w I półroczu br., faktycznie postanowiło zainwestować w ten szlachetny metal. Skąd taka różnica?

Chociaż inwestycje w złoto mogą być atrakcyjne dla wielu osób jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego lub zabezpieczenie przed inflacją, dla innych niepewności mogą przeważyć nad potencjalnymi korzyściami. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że złoto należy do grupy aktywów długoterminowych o niskim poziomie ryzyka, a w odróżnieniu od lokat, pozwala zachować wartość pieniądza w czasie – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Inwestowanie małych kwot rzędu 10-20% miesięcznej wypłaty i dywersyfikacja portfela są najlepszymi sposobami na zabezpieczenie finansowe — dodaje.

Co ciekawe, podobną różnicę widać również w przypadku nieruchomości. Połowa Polaków uważa, że warto w nie zainwestować odłożone środki finansowe. Jednak jedynie 16% osób ostatecznie się na to decyduje. Jednak tutaj łatwo jest się domyślić, że w otoczeniu wciąż wysokich stóp procentowych oraz drogich mieszkań, nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Istotne jest, że w porównaniu do nieruchomości, złoto nie wymaga tak dużych nakładów finansowych, ponieważ ceny złotych sztabek zaczynają się już od 300 złotych.

Dlaczego złoto?

Z badań firmy Tavex wynika, że aż 45% osób inwestujących w złoto zrobiło to, aby długofalowo zabezpieczyć swoje pieniądze. Natomiast 21% badanych wskazuje, że nie musi posiadać dużej wiedzy, 11% osób jako powód wskazuje ochronę przed inflacją oraz fakt, że łatwo je upłynnić, a 10%, że to bezpieczna inwestycja.

Warto wiedzieć, że w ciągu ostatnich trzech lat najwyższe dzienne zmiany ceny złota sięgały niecałe 3%.  Oznacza to, że ceny kruszcu są bardziej stabilne niż surowców przemysłowych czy akcji notowanych na giełdzie – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Warto jednak pamiętać, że nie istnieją aktywa w 100% bezpieczne i chociaż inwestycje w złoto cechują się niewielkim ryzykiem, każda decyzja powinna być dobrze przemyślana podejmowana świadomie. Ważne jest, aby rozumieć zjawiska zależności ekonomicznych, które mają wpływ na cenę kruszcu – dodaje.

Każda forma lokowania oszczędności posiada swoje wady i zalety. Analizując wykres cen złota, możemy utwierdzić się w przekonaniu, że inwestycja w ten kruszec to rozwiązanie długofalowe, a nie sposób na szybki zysk. Warto jednak zaznaczyć, że złoto systematycznie zyskuje na wartości. Na przestrzeni 3 lat kruszec wyceniany w dolarach amerykańskich podrożał o około 14%, natomiast w złotówkach o prawie 20%.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.