Zarządzanie firmą, a wybór biura rachunkowego

Prowadząc własną działalność musimy rozliczać się z fiskusem. Jednak nie każdy z nas jest ekspertem w dziedzinie skomplikowanych zagadnień podatkowych, a co gorsza w przypadku jakiegokolwiek błędu konsekwencje mogą okazać się poważne zarówno dla nas i dla naszej firmy. Z tego względu decydując się na własny biznes wiele osób bierze pod uwagę skorzystanie z usług biura rachunkowego. A że firmy zakładamy chętnie, branża rachunkowa w Polsce rozwija się dynamicznie, przez co rośnie konkurencja. Jak wybrać biuro świadczące usługi najlepszej jakości?

bb3-035

– Niemal w każdym mieście można znaleźć kilka, a nawet kilkanaście biur rachunkowych, skorzystanie z takiej usługi nie jest zatem trudne – potwierdza specjalista z warszawskiego biura rachunkowego Akro – W tradycyjnym rozumieniu rachunkowość to prowadzenie ewidencji dla celów podatkowych np. księgi przychodów i rozchodów oraz archiwizacja wszystkich dokumentów. Dzisiaj rosnąca ilość biur rachunkowych, a zatem wyższa konkurencja poniekąd wymogła wzbogacenie oferty. W tym momencie usługi większości biur znacznie wykraczają poza tradycyjnie rozumiany wachlarz usług i okazują się pomocne już w chwili, w której dopiero wcielamy pomysł na biznes w życie – dodaje – Normą jest także kontakty z Urzędem Skarbowym i ZUS w naszym imieniu, prowadzenie ksiąg rachunkowych itd.

Ze względu na bogactwo ofert biur rachunkowych warto zastanowić się, jakiej pomocy tak naprawdę potrzebujemy i dopiero wtedy szukać porady odpowiedniego specjalisty. Dzisiaj biura posiadają usługi tradycyjne oraz  liczne dodatkowe, takie jak szeroki zakres doradztwa przy zakładaniu firmy, optymalizacji kosztów czy wyboru formy opodatkowania itd., korygowanie błędów popełnionych przez samodzielnie rozliczającego się podatnika, prowadzenie dokumentacji kadrowej, sporządzenie i weryfikacja wszelkiego rodzaju umów cywilnoprawnych, narzędzia online do fakturowania a nawet reprezentowanie przedsiębiorcy w toczących się sprawach podatkowych.

Czasami wydaje nam się, że pomoc rachunkowa nie jest potrzebna, ale już w momencie, w którym męczy nas prowadzenie ewidencji firmy, powinniśmy zgłosić się po pomoc. Usługi specjalisty okażą się pomocne jeśli mamy wielu różnych klientów, chcemy skorzystać z dotacji albo innego zastrzyku gotówki, który będzie wymagał dodatkowych rozliczeń, a przedmiot naszej działalności wymaga licznych obostrzeń prawnych np. w przypadku importu alkoholu.

Należy pamiętać, że korzystanie z usług biura rachunkowego w żaden sposób nie zwalnia przedsiębiorcy od odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy w dokumentacji. Współpraca z księgowym to udzielenie mu pełnomocnictwa, ale wszystkie konsekwencje w pierwszej kolejności ponosi zleceniodawca. Z drugiej strony jakość usług księgowego ma niebagatelny wpływ na zarządzanie firmą i jej kondycję finansową, dlatego prawo przewiduje dość restrykcyjne wymogi dla biur rachunkowych – Każdy prowadzący biuro rachunkowe, lub jeden z jego pracowników musi uzyskać imienny certyfikat wydany przez Ministra Finansów. Mogą się o niego starać absolwenci takich kierunków jak rachunkowość oraz osoby z odpowiednio długim stażem pracy w księgowości – radzi specjalista biura Akro – Drugi taki dokument to Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, dzięki któremu za błąd księgowego będzie możliwe uzyskanie odszkodowania. Jeżeli biuro dysponuje takimi dokumentami, śmiało możemy mu zaufać. Szybko przekonamy się, że dobrej jakości usługi księgowe usprawnią naszą pracę i znacznie ułatwią zarządzanie biznesem.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.