„Żądza bankiera” – premiera filmu

Marc Tourneuil (Gad Elmaleh) zostaje właśnie mianowany dyrektorem wielkiego europejskiego banku inwestycyjnego Phenix. Na początek żąda dla siebie większych przywilejów, chciałby zarabiać więcej niż „nędzne” 1,8 miliona euro rocznie.

Gdy żona (Natacha Regnier) pyta po co mu aż tyle, odpowiada, że dopiero duże pieniądze sprawiają, że ludzie nabierają szacunku. Marc chce zmieniać styl zarządzania bankiem, ale akceptuje bez zastrzeżeń korporacyjną etykę, obowiązującą w świecie, do którego należy. Rzuca się w wir nowych obowiązków. Jednym z jego pierwszych posunięć jest zorganizowanie wideokonferencji z udziałem dyrektorów i szeregowych pracowników. Marc obiecuje brać pod uwagę ich głos w zarządzaniu firmą, pracownicy przyjmują tę deklarację z entuzjazmem. Za zamkniętymi drzwiami okazuje się, że był to tylko cyniczny sposób na zdobycie sobie poparcia pracowników niższego szczebla.

Żądza bankiera – to najnowszy film Costy-Gavrasa, kultowego twórcy thrillerów politycznych, zdobywcy Oscara i Złotej Palmy za film „Z”. Scenariusz oparty został na wydanej w 2004 roku powieści Stephane’a Osmonta „Le Capital”, niejako antycypującej nadchodzący kryzys, obnażającej świat wielkiej finansjery. Reżyserowi zależało na tym, by film był nie tylko wiarygodny, ale także jak najbardziej aktualny w opisie zjawisk, rządzących współczesnym rynkiem finansowym. Opierał się na własnym researchu, lekturach i medialnych faktach, dokumentujących mechanizmy ekonomiczne, które doprowadziły do obecnego kryzysu.

b0007Wybrane nagrody i festiwale:
2013 – Off Plus Camera (film otwarcia)
2012 – MFF Toronto
2012 – Guipuzcoan Blood-Donors’ Association Corresponding to the Solidarity Award MFF San Sebastian
2012 – MFF Saloniki

Więcej: http://www.againstgravity.pl/zadza-bankiera/

***********************************************************

tytuł: „Żądza bankiera”
tytuł oryginalny: „Le Capital”
produkcja: Francja, 2012
premiera: 7 czerwca 2013 (Polska), 8 września 2012 (Świat)
gatunek: dramat, thriller
reżyseria: Costa-Gavras
scenariusz: Jean-Claude Grumberg, Costa-Gavras, Karim Boukercha
obsada: Gad Elmaleh, Gabriel Byrne, Natacha Régnier, Céline Sallette, Liya Kebede
dystrybucja: Against Gravity

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.