Zadłużenie Polski rośnie w zastraszającym tempie

Zadłużenie Skarbu Państwa we wrześniu urosło o 5,7 mld zł i łącznie wynosi już 847,7 mld zł. Licząc od początku roku zadłużenie to wzrosło o prawie 54 mld zł – wynika z najnowszego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Warto podkreślić, że zadłużenie Skarbu Państwa jest głównym składnikiem całkowitego zadłużenia Polski (ekonomicznie jest to „zadłużenie sektora instytucji rządowych i samorządowych” [EDP]), które po drugim kwartale b.r. wynosiło 937,4 mld zł. Uwzględniając wzrost zadłużenia Skarbu Państwa w ostatnich miesiącach (w sierpniu zadłużenie to urosło o 4,4 mld zł) jest wielce prawdopodobne, że po trzecim kwartale całkowite zadłużenie Polski istotnie przekroczy granicę 950 mld zł.

W kontekście niepokojących informacji o ciągłym wzroście zadłużenia naszego kraju, spowodowanym polityką rządu Donalda Tuska, warto przypomnieć słowa młodzieżówki Platformy Obywatelskiej, które znalazły się na plakacie wyborczym z 2007 roku (zobacz plakat w oryginale – tutaj):

  • „Nieodpowiedzialność i pazerność polityków doprowadziła do zadłużenia Polski na astronomiczną kwotę blisko 450 miliardów złotych. Każdy z nas będzie musiał dołożyć do spłaty tego długu 11 324 złotych. Tylko w 2004 roku na spłatę długu wydano z naszych podatków 22,6 miliardów złotych. To kwota zbliżona do łącznych wydatków budżetu państwa przeznaczonych na obronę narodową, bezpieczeństwo publiczne, oświatę i wychowanie oraz naukę łącznie. To katastrofalne zadłużenie państwa, które nasze pokolenie będzie musiało spłacać przez całe życie zawdzięczamy socjalistom z SLD, Samoobrony i PiS.”

Wówczas była mowa o „astronomicznym” zadłużeniu blisko 450 mld zł i o tym, że na spłatę długów rocznie wydajemy 22,6 mld zł. Dziś zadłużenie jest podwójnie astronomiczne (937,4 mld zł), a roczne wydatki budżetu państwa na tzw. obsługę zadłużenia sięgają 42,7 mld zł…

Czytaj więcej: Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło do 847 mld zł(Bankier.pl)

[Źródło: niewygodne.info.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.