Wzrasta sprzedaż ebooków w Polsce!

Prognozuje się, że sprzedaż ebooków na koniec 2015 roku wyniesie 60 mln zł netto – twierdzą eksperci z firmy Virtualo, największego, polskiego dystrybutora książek elektronicznych. Wynika to, z jednej strony, z rosnącej popularności mobilnych książek, ale również z coraz większej różnorodności i atrakcyjności dzieł wydawanych w wersji elektronicznej.

bb0316

Analizując nasze wyniki sprzedażowe z pierwszych trzech kwartałów br. i porównując sprzedaż ebooków sprzed 5 lat, kiedy wyniosła 2 mln złotych netto, z prognozą na 2015 rok ze sprzedażą na poziomie 60 mln złotych – widać, że polski rynek e-książki ma nadal bardzo duży potencjał – mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo. Duży wpływ na rozwój rynku ma rosnąca popularność nowoczesnej, mobilnej formy czytania, ale również z roku na rok coraz większa i bardziej atrakcyjna oferta dla eczytelników. – dodaje Robert Rybski.

Co oferuje polski rynek ebooków

Rosnąca dostępność tytułów w wersji cyfrowej, przede wszystkim w segmencie ebooków, ale również audiobooków i w segmencie eprasy powoduje, że Polacy coraz chętniej eczytają. Dla przykładu, aktualnie w ofercie największego dystrybutora znajduje się ponad 43 tys. tytułów w wersji elektronicznej w porównaniu do 37 tys. z końca ubiegłego roku. Co ciekawe, mimo że szacuje się, iż rynek książki elektronicznej stanowi około 2% całego rynku książki w Polsce, to osoby czytające w formie elektronicznej – czytają zdecydowanie więcej, około 30 ebooków rocznie, czyli prawie 3 razy więcej niż tradycyjni czytelnicy. Nowoczesna forma czytania, biorąc pod uwagę ceny książek papierowych, wydaje się też zdecydowanie tańsza. Średnia cena pojedynczego ebooka w najpopularniejszych kategoriach wynosi 19,80 zł, więc jest o 20-30% niższa od książki drukowanej.

Nabywcy ebooków, to wymagająca grupa Klientów, dlatego przy planowaniu nowej księgarni braliśmy pod uwagę liczne opinie eczytelników. Wprowadziliśmy sporo zmian, w tym nowe funkcje m.in. wysyłkę plików na czytniki PocketBook i Dropboxa oraz udostępniliśmy również stronę w wersji responsywnej, aby zgodnie z oczekiwaniami Klientów można było dokonywać wygodnych zakupów za pośrednictwem smartfonów czy tabletów. – komentuje Martyna Bednarczyk z Virtualo.

Rynek ebooków obejmuje również podręczniki i lektury szkolne. Duże znaczenie dla rozwoju epodręczników, jako ważnego segmentu rynku książek elektronicznych, ma również program typu „Cyfrowa szkoła”, który popularyzuje wykorzystywanie nowych technologii w edukacji. Z powodzeniem jest on już rozwijany na przykład we Francji, gdzie od kilku lat testuje się wprowadzanie epodręczników. Mimo że polski rynek epodręczników jest jeszcze słabo rozwinięty, to wrzesień jest dobrym miesiącem dla dystrybutorów i wydawców ebooków.

Najczęściej kupowane e-książki

Czytelnicy ebooków w 2015 roku, jak pokazują dane z trzech kwartałów, najchętniej kupują ebooki z kategorii kryminał i sensacja (19,5% całościowej sprzedaży), literatura piękna (17 %), fantastyka (9,8%), literatura faktu (5,8%) oraz romans i erotyki (5,5%). Największym bestsellerami wśród książek elektronicznych w 2015 roku są: Blackout Marc Elsberg, Gniew Zygmunta Miłoszewskiego, Marsjanin Andy Weir, Co nas nie zabije David Lagercrantz oraz Okularnik Katarzyny Bondy.

Kim jest typowy, polski e-czytelnik

Jak wynika z danych Virtualo, typowy nabywca ebooka to najczęściej osoba młoda w wieku 25-34 lata lub w wieku 35-44 lata, najczęściej po studiach, aktywna zawodowo, mieszkaniec dużych miast, głównie z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego lub dolnośląskiego. Również z badania przeprowadzonego pod patronatem Biblioteki Analiz wynika, że 67 % czytelników książek cyfrowych ma od 25 do 45 lat. Ebooki kupują częściej mężczyźni, którzy w przypadku księgarni dystrybutora stanowią 60% Klientów. Według sprzedawców wynika to z większego zainteresowania panów nowymi technologiami, jednak różnica ta powinna stopniowo się zmniejszać.

Bieżący rok według prognoz Virtualo ma zakończyć się ponad 50% wzrostem sprzedaży na rynku ebooków. Mimo iż dane o tradycyjnym czytelnictwie, jak wynika z badań Biblioteki Narodowej nie napawają optymizmem, to rynek książki elektronicznej jest na fali wzrostu. Jak podkreślają sami dystrybutorzy oraz eksperci, rozwój rynku ebooków napotyka również bariery. Dwie główne, które niekorzystnie zakłócają dynamikę wzrostu sprzedaży ebooków w Polsce to wciąż zbyt wysoka stawka VAT oraz piractwo.

[PR]

reklama:

One thought on “Wzrasta sprzedaż ebooków w Polsce!

  1. Ja jakoś nie jestem przekonana do ebooków. Klasyczne książki mają magię, której żaden elektroniczny zamiennik nie dostarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.