Współczesna rachunkowość to zmora nie jednego przedsiębiorcy – nieustannie zmieniające się przepisy, kruczki i rygorystyczne kontrole. Wszystko to sprawia, że wielu biznesmenów stroni się od samodzielnej księgowości, zatrudnia biuro rachunkowe i nie martwi się rozliczeniami firmy. To ogromny błąd, ponieważ dzięki analizie wydatków z różnych sfer działalności przedsiębiorstwa, możemy na przykład przesunąć budżety, generując większą korzyść dla firmy. Najbardziej problematyczne wydają się księgi handlowe – czym są? Dowiesz się z tego artykułu.
Co składa się na księgi handlowe
W najogólniejszym tłumaczeniu można powiedzieć, że księgi handlowe składają się z trzech elementów. Są to:
- Dziennik
To w nim znajdują się informacje na temat wszystkich operacji gospodarczych wykonanych przez dane przedsiębiorstwo. Współcześnie tego rodzaju dzienniki prowadzone są w systemach informatycznych, zwłaszcza w dużych firmach.
- Konta księgi głównej
Skupiają się na wewnętrznych wydatkach firmy, takich jak wynagrodzenia, ubezpieczenia i inne świadczenia pracownicze, zawierają też informacje podatkowe (podatek od towarów i usług oraz podatek dochodowy).
- Bilans próbny
To analityczne zestawienie dwóch poprzednich dokumentów, dzięki któremu możemy w prosty sposób dokonać kontroli wydatków.
Jak wybrać dobrą rachunkowość?
Jak widzisz, prowadzenie ksiąg handlowych to nie łatwe zadanie, a niewielkie nawet błędy mogą sprawić niemałe kłopoty. Dlatego decyzja o podjęciu współpracy z biurem rachunkowym powinna być przemyślana. Jeśli szukasz opinii, sprawdź je w Internecie, wystarczy wpisać interesującą Cię frazę, np. księgi handlowe Toruń, a po kilku sekundach będziesz miał dostęp do sprawdzonych informacji na temat firm, świadczących taką usługę na danym obszarze.