Wskazówki dla inwestujących w lokaty

Lokaty terminowe są najpopularniejszą firmą inwestowania. Polacy chętnie właśnie w ten sposób pomnażają swoje oszczędności, ponieważ w przypadku lokaty nie występuje nawet minimalne ryzyko utraty wniesionego kapitału. Zdecydowanie wolimy zarobić mniej, ale za to pewnie.

lokata terminowa

Lokaty Polaków

Nie lubimy „zamrażać” naszych pieniędzy na długi czas. Właśnie dlatego lokata otwierana jest najczęściej na miesiąc, trzy miesiące, pół roku albo maksymalnie rok. Okazuje się, że banki oferują nawet lokaty jednodniowe.

Nie chcemy również lokować zbyt dużych kwot. Zazwyczaj na lokatę przeznaczamy nie więcej niż 10 tysięcy złotych. Z reguły inwestowane środki stanowią tylko 70% całości zgromadzonych oszczędności. W tej kwestii wykazujemy się sporym rozsądkiem. Nie pozbawiamy się pieniędzy, które mogą ratować nas niejednokrotnie w przypadku niespodziewanych wydatków. Zabezpieczamy się na tzw. czarną godzinę.

Po co nam lokaty?

Odsetki, które są zarobkiem dla inwestora, przeznaczane są zazwyczaj na cele długoterminowe. Inwestujemy z zamiarem godnego życia na emeryturze albo po to, by zapewnić dzieciom odpowiedni start w dorosłe życie. O wiele rzadziej deklarujemy cele w krótkim terminie, takie jak wakacje bądź remont domu.

Co na to ekspert?

Specjaliści rynku finansowego potwierdzają, że to właśnie lokata jest najczęściej wybieranym instrumentem inwestycyjnym. Ponieważ nie wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, to oprocentowanie w jej przypadku jest nieco niższe. Jeśli Polak rzeczywiście chce zarobić, lokując w ten sposób swoje oszczędności, to powinien robić to w długim terminie, minimum to rok.

Druga kwestia to suma inwestowanych pieniędzy. Im więcej „zamrozimy” na lokacie, tym na większe zyski możemy liczyć.

Jak inwestować?

Nadal boimy się agresywnych form oszczędzania. Świetnym sposobem jest jednak połączenie różnych form inwestycyjnych. Banki oferują nam na przykład lokatę z funduszem inwestycyjnym. Część środków trafia na bezpieczną lokatę, część inwestowana jest w fundusz. W razie niepowodzenia tracimy tylko część oszczędności.

Powinniśmy rozdzielać swoje oszczędności. Oznacza to, że lepiej jest wybrać kilka instrumentów inwestycyjnych niż lokować wszystkie w jeden produkt. Banki komercyjne działające na terenie naszego kraju proponują nam różne rozwiązania i oferują inne korzyści. Początkujący inwestorzy powinni skorzystać z pomocy doświadczonych doradców inwestycyjnych.

Oprocentowanie to nie wszystko

Nie zawsze liczy się najwyższe oprocentowanie lokaty. Inwestując środki warto poznać szczegółowo warunki, jakie dyktuje instytucja bankowa. Inwestor powinien wybierać takie, które pozwalają wycofać pieniądze bez utraty wypracowanych odsetek. Może też zdecydować się na te, w trakcie trwania których można swobodnie lokować kolejne oszczędności.

Przed ostatecznym wyborem warto poznać ranking najlepszych lokat. Te publikowane są przez same banki przynajmniej raz w miesiącu. Trzeba mieć na uwadze, że warunki inwestowania szybko się zmieniają.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.