Wakacyjna mapa płatności, czyli jak płacić na zagranicznych wakacjach – najnowsze dane

Jak Polacy spędzą tegoroczne wakacje? Według „Tygodnika Gospodarczego PIE” ok. 60 % Polaków zamierza wyjechać na urlop. Decydując się na zagraniczny wyjazd, wybieramy Chorwację (18%), Grecję (14%) i Hiszpanię (12%). Dla wielu może okazać się zaskoczeniem, że m.in. w tych krajach warto mieć przy sobie gotówkę. Gdzie jeszcze na wakacjach powinniśmy mieć ze sobą fizyczny pieniądz w portfelu i jak na wyjazdach zagranicznych płacą Polacy?

gotowka-na-wakacje

Gdzie z gotówką na wakacje?

Wybierając się na zagraniczny wyjazd, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu – także pod względem możliwości płatności na miejscu i uniknięcia zapłaty prowizji, np. w bankomacie lub banku za wypłacenie gotówki.

Dla wielu może być zaskoczeniem, że w popularnej na wakacyjny odpoczynek Hiszpanii gotówka stanowi, aż 66% wszystkich płatności pod względem liczby transakcji realizowanych w punktach sprzedaży (POS). Co więcej, w podobnie lubianej Grecji aż 62% to transakcje gotówkowe – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022. Dla porównania w Polsce 36% respondentów dokonując zakupu w lokalach handlowo-usługowych wybiera gotówkę (badania firmy Tavex).

Idąc dalej we Włoszech, które jako wakacyjny kierunek cieszą się również dużą popularnością, warto być zaopatrzonym w fizyczny pieniądz. 69% transakcji w punktach sprzedaży (POS) zawieranych jest tam właśnie za pośrednictwem gotówki. Podobna sytuacja jest na Malcie (77%), w Portugalii (64%) i na Cyprze (59%)

Co ciekawe, Polacy lubią mieć ze sobą gotówkę na zagranicznych wakacjach. Z najnowszego badania Opinia24 dla firmy Tavex wynika, że podczas swojego ostatniego urlopu zagranicą 40% Polaków płaciło wyłącznie gotówką. Płatności wyłącznie bezgotówkowe wybrało 14% respondentów, a z obu metod płatności korzystało 46% osób. Warto zauważyć, że jedynie fizyczny pieniądz wybierały również osoby młode – 18-24 lat (16%) oraz 25-34 lat (42%).

Bezpieczeństwo to podstawa

Zabranie ze sobą gotówki na zagraniczny wyjazd to podstawa. Dzięki temu zapewniamy sobie możliwość płatności w każdej sytuacji. To wygoda, ale także bezpieczeństwo – w wielu państwach, które lubią odwiedzać polscy turyści, cały czas dominującym środkiem płatniczym jest gotówka.

Potwierdzają to wyniki badania, które wskazują, że pomimo spadku popularności, w 2022 roku gotówka była najczęściej używaną metodą płatności w punktach sprzedaży (POS) w strefie euro (była wykorzystywana w 59% transakcjach) – wynika z badania Study on the payment attitudes of consumers in the euro area (SPACE) – 2022.

W krajach lubiących fizyczny pieniądz istnieje szansa, że w mniejszych miejscowościach na lokalnych targach czy w sklepikach nie będziemy mogli zapłacić kartą – tłumaczy Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Pamiętajmy również, że wypłacanie dużych kwot z bankomatów za granicą najczęściej jest dla nas mało opłacalne ze względu na duże prowizje. Dlatego cieszy nas fakt, że Polacy wybierając się na urlop, mają ze sobą gotówkę – dodaje.

Gotówka to istotny instrument płatności nie tylko w naszym kraju. Respondenci ze strefy euro jako kluczowe jej zalety wskazywali anonimowość i ochronę prywatności oraz poczucie większej świadomości własnych wydatków.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.