Unikanie spłaty szybkiej pożyczki

Unikanie spłaty pożyczki jest początkiem narastania spirali zadłużeń. Mechanizm prowadzi do coraz większych odsetek, których klient nie jest w stanie spłacić. Aby temu przeciwdziałać, należy zadbać o zaufaną firmę pożyczkową i dokładnie zapoznać się z treścią umowy.

szybka pożyczka

Unikanie spłaty – spirala zadłużeń

Gdy unikamy spłaty pożyczki, bardzo szybko narastają odsetki. Chcemy jak najszybciej uregulować problem, sięgając po kolejny dług. Tworzy to tak zwaną spiralę zadłużeń, czyli mechanizm przeciążenia kredytowego. Jest to błędne koło, z którego bardzo ciężko się wydostać. Według Narodowego Banku Polskiego, w 2014 roku w Polsce było 2,2 miliona nierzetelnych dłużników, którzy w sumie zadłużyli się na prawie 40 miliardów złotych. Biorąc jedną pożyczkę, ludzie nie są świadomi, że czasami może to doprowadzić do wielotysięcznego długu. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy pożyczkobiorca, który ma określoną zdolność kredytową decyduje się na wzięcie pieniędzy, których nie jest w stanie spłacić. Generowane są zbyt duże odsetki, a żadne przedsiębiorstwo udzielające pożyczek nie może już pomóc. Kolejnym etapem jest zaangażowanie komornika, który z nakazu sądu zajmie się przejęciem majątku klienta. Może to prowadzić do ogłoszenia bankructwa. Jest to sytuacja niekorzystna zarówno dla osoby zadłużonej, jak i  instytucji finansowej. Aby więc przeciwdziałać spirali zadłużeń, firmy pożyczkowe tworzą mechanizmy chroniące klientów przed problemem. Przede wszystkim selektywnie wybierają pożyczkobiorców, którym udzielana jest szybka pożyczka. Co więcej, nie oceniają zdolności kredytowej na podstawie pomyślnej spłaty poprzedniego zadłużenia, lecz przy każdym podpisaniu umowy analizują sytuację klienta, jakby to była pierwsza pożyczka.

Jak bezpiecznie pożyczać aby nie unikać spłaty?

Jeśli mamy na koncie pożyczkę, której nie jesteśmy w stanie spłacić, warto najpierw poprosić o pomoc rodzinę lub znajomych. Często są skłonni ofiarować pomoc finansową bez naliczania oprocentowania. Gdy nie jest to możliwe, czas zwrócić się do firm pożyczkowych. Pomimo dużego ryzyka, instytucje te mogą często uratować niestabilną sytuację wielu ludzi i zachować przy tym standardy bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy dokładnie i szczegółowo zapoznać się z treścią umowy. W przypadku niezrozumienia treści, warto zaangażować znajomego, który jest obyty w regulacjach prawnych i może pomóc. Koniecznie trzeba również zwrócić uwagę na warunki, jakie musi spełnić klient, aby uzyskać pieniądze oraz maksymalną kwotę możliwej do pobrania. Należy też dokładnie przeanalizować okres spłaty i koszt pożyczki oraz dostosować je do własnych możliwości. Warto również ograniczyć swoje wydatki do minimum, aby zdobyć potrzebne środki do spłaty długu. W tym celu przydatne są organizery finansowe dostępne w internecie, które przedstawiają wykaz przychodów i rozchodów pomocnych do lepszego zarządzania pieniędzmi.

Zobacz też: Konsekwencje nie spłacenia pożyczki pozabankowej w terminie

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.