Umowa pożyczki odnawialnej – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?

Pożyczka odnawialna, zwana również limitem odnawialnym, na stałe weszła do oferty sporej części firm pożyczkowych. Ponieważ zasady działania i koszty korzystania z takiego produktu różnią się w zależności od pożyczkodawcy, szczególnie dużą wagę trzeba przyłożyć do przeanalizowania treści umowy pożyczki odnawialnej. Dokument ten reguluje wszystkie kwestie istotne z punktu widzenia zarówno instytucji pożyczkowej, jak i pożyczkobiorcy.

pozyczka-odnawialna

Stały i wygodny dostęp do dodatkowych środków, odsetki naliczane wyłącznie od faktycznie wykorzystanej kwoty, czy elastyczna spłata zadłużenia – limit odnawialny udostępniany przez firmy pożyczkowe odznacza się praktycznie tym samym zestawem zalet, co jego odpowiednik oferowany przez banki. W rzeczywistości, również związane z nimi umowy posiadają wiele takich samych lub podobnych pozycji. Na które zapisy umowy pożyczki odnawialnej należy zwrócić szczególną uwagę?

Słownik terminów – łatwiejsze zrozumienie umowy pożyczki odnawialnej

W treści umowy pożyczki pojawia się wiele charakterystycznych dla branży pożyczkowej terminów, np. RRSO, dostępny limit, minimalna kwota spłaty czy dyspozycja wypłaty. Dlatego już na pierwszych stronach tego dokumentu powinien znaleźć się słowniczek, w którym pożyczkodawca precyzyjnie wyjaśnia znaczenie wszystkich tego typu terminów, uwzględniając przy tym specyfikę swojego produktu. Dzięki niemu, klientowi będzie łatwiej zrozumieć treść umowy i uniknąć ewentualnych rozczarowań już w trakcie korzystania z limitu odnawialnego.

Kwota pożyczki odnawialnej oraz termin i sposób jej wypłaty

W treści umowy musi zostać wskazana całkowita kwota pożyczki odnawialnej, tj. kwota środków pieniężnych udostępnionych pożyczkobiorcy w postaci limitu. Musi znaleźć się w niej również wyjaśnienie, jak często i w jaki sposób może on dokonywać wypłaty środków. W praktyce, najczęściej nie pojawiają się w tym zakresie żadne ograniczenia, tj. klient może w każdej chwili pożyczyć dowolną ilość środków – oczywiście nieprzekraczającą dostępnego w danym momencie limitu. Chcąc pożyczyć określoną kwotę, wydaje dyspozycję wypłaty za pośrednictwem konta założonego w serwisie firmy pożyczkowej.

Zasady i termin spłaty pożyczki odnawialnej

W przeciwieństwie do bankowych limitów odnawialnych, gdzie dług automatycznie regulują wpływy na konto, w tym wypadku spłaty dokonuje się poprzez wpłaty na podany przez pożyczkodawcę rachunek bankowy. Podobnie jak w przypadku limitów kredytowych, umowa pożyczki odnawialnej najczęściej nie wskazuje konkretnej kwoty minimalnej, jaką musi spłacać co miesiąc pożyczkobiorca. W instytucjach pozabankowych takich jak Euroloan wygląda to tak, że klient sam określa, jaką cześć zadłużenia chciałby regulować każdego miesiąca.

Koszty korzystania z limitu odnawialnego

Tabela opłat i prowizji to jedna z najważniejszych pozycji w umowie pożyczki odnawialnej. Dobre oferty nie przewidują żadnych obowiązkowych kosztów, poza oczywiście oprocentowaniem pożyczki i ewentualnie opłatą za udostępnienie limitu/odnowienie umowy. Oznacza to, że w ich przypadku klient płaci w zasadzie tylko za to, co faktycznie pożyczył.

Skutki zalegania ze spłatą i skutki zaprzestania spłaty pożyczki

Umowa pożyczki odnawialnej szczegółowo reguluje również kwestię braku lub nieterminowej spłaty zadłużenia. W tym punkcie podawana jest wysokość odsetek karnych oraz przebieg procedur i działań stosowanych przez pożyczkodawcę w celu wyegzekwowania należności. Trzeba tutaj podkreślić, że przewidywane konsekwencje i koszty braku terminowej spłaty zadłużenia mogą być naprawdę bardzo różne. Dlatego przy tym punkcie umowy klient powinien zachować wzmożoną czujność i ze szczególną uwagą przeanalizować, czy nie pojawiają w nim niejasne, niekorzystne dla niego zapisy.

Niezależnie, czy mowa o skutkach nieterminowej spłaty zadłużenia, czy innym punkcie umowy pożyczki odnawialnej, w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto poprosić konsultantów o ich rozwianie. Jeśli ich wyjaśnienia nie będą przekonujące, należy rozejrzeć się za ofertą innego pożyczkodawcy.

https://www.euroloan.pl/

[Artykuł sponsorowany]

reklama:

2 thoughts on “Umowa pożyczki odnawialnej – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem?

  1. Fajny wpis, bardzo merytoryczny, dodaję go do zakładek i mam nadzieję, że będe do niego wracał 🙂

  2. Fajny wpis, bardzo merytoryczny, dodaję go do zakładek i mam nadzieję, że będe do niego wracał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.