Ubezpieczyciele pozwani za polisolokaty

Pozew w imieniu poszkodowanych klientów złożyła przeciwko 11 ubezpieczycielom kancelaria prawna LWB. Skargi dotyczą: Aegon, AXA, Skandię, Europę, Open Life, Compensę, Generali, Nordei, ING, Allianz i Avivy.

Zdaniem „Dziennika Gazety Prawnej” (Nr z 24.01.2013 r.), lista towarzystw może się jeszcze wydłużyć. „Sprawy dotyczą osób, które kupiły polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym na 10 i więcej lat (…) nie zostały poinformowane albo zostały celowo wprowadzone w błąd i nie wiedziały, że składkę, którą wpłaciły przy zakupie produktu, muszą regularnie opłacać przez cały okres obowiązywania polisy. Przy wcześniejszej rezygnacji tracą nawet 99 proc. wpłaconej kwoty”.
Według mec. Anny Lengiewicz z kancelarii LWB, większość spraw dotyczy osób starszych, w wieku 65 i więcej lat, które ulokowały oszczędności życia na lokacie ” i dopiero po roku odkryły, że to polisa, którą muszą regularnie zasilać taką samą kwotą przez kolejnych 10, a w przypadku Scandii nawet 35 lat” – pisze dziennik. Jak twierdzi „DGP”, najczęściej tych osób nie stać już na kolejną wpłatę, a wówczas tracą wszystko, ponieważ „opłata likwidacyjna przez pierwsze 2–3 lata sięga 99 proc., a dopiero w kolejnych jest obniżana stopniowo do 10 proc.’ „Będziemy się domagać w osobnych pozwach przeciwko kolejnym zakładom zwrotu nienależnie pobranej opłaty oraz ustalenia, że tego typu zapisy w umowach, na podstawie których towarzystwa zabierają tak duże sumy, są bezprawne” – mówi mec. Lengiewicz. W jej opinii, niedopuszczalne jest sprzedawanie takich produktów pod nazwą „ubezpieczenie na życie”. Tymczasem np. w przypadku AXA spadkobiercy ubezpieczonego dostaną 100 zł, a Scandii – 1 zł i to, co zostanie ze zgromadzonych środków po odciągnięciu opłaty likwidacyjnej – wylicza „DGP”.
Dziennik szacuje, iż zgromadzone przez towarzystwa aktywa ze sprzedaży polisolokat sięgają 42,5 mld zł. W tym około 10 mld zł stanowią środki, które klienci już stracili na rzecz towarzystw, ponieważ nie byli w stanie opłacić kolejnej składki.

[Źródło: Rzecznik Ubezpieczonych; http://rzu.gov.pl/]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.