System e-Deklaracje, czyli łatwiejszy sposób na przesyłanie dokumentów

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że do końca 2014 roku system e-Deklaracje przyjął ponad 65 mln dokumentów w formie elektronicznej.

bb3-015

Człowiek cały czas szuka sposobu na usprawnienie wielu czynności w swoim życiu. Stąd wszechobecny trend cyfryzacji, który szczególnie przydatny jest w sferze administracji publicznej, skarbowej i innej. Znamy z doświadczenia problem oczekiwania w kolejkach w celu załatwienia wielu ważnych spraw w urzędach państwowych – wiecznie uciekający czas, odesłania do kolejnych okienek, braki określonych dokumentów, narastająca frustracja. Załatwianie wielu kwestii jest obecnie łatwiejsze dzięki wysyłaniu dokumentów drogą elektroniczną. Tak jest również w przypadku wysyłki e-Deklaracji.

e-Deklaracja jest systemem umożliwiającym podmiotom gospodarczym, ale i również każdemu płatnikowi – osobie fizycznej przesyłanie drogą elektroniczną deklaracji podatkowych. Dokumenty w tej formie mogą składać podatnicy i płatnicy posiadający identyfikator podatkowy NIP lub numer PESEL. Aby móc korzystać z tego systemu podatnik powinien posiadać również kwalifikowany podpis elektroniczny. System obsługuje deklaracje PIT, CIT, VAT, NIP, PCC oraz dokumenty inne niż deklaracje.

Obecnie wielu przedsiębiorców szuka udogodnień w procesie tworzenia i wysyłki deklaracji podatkowych. Stąd rosnąca popularność programów to umożliwiających. Jednym z takich produktów jest program księgowy Ala oraz kadrowo-płacowy Aga z serii popularnych na rynku programów pudełkowych PCBiznes firmy Streamsoft. Na czym polega popularność tych narzędzi?

Programy do księgowości uproszczonej Ala i kadrowo-płacowy Aga są stworzone przez firmę Streamsoft, która na rynku IT funkcjonuje z powodzeniem od ponad 25 lat, dostarczając swoje rozwiązania m.in. małym przedsiębiorcom i biurom rachunkowym. Z możliwości programu Ala i Aga korzystają więc firmy z różnych branż, które oczekują od tego typu narzędzi pełnych funkcjonalności i zgodności z obowiązującymi przepisami. W programie Ala możliwa jest wysyłka do systemu e-Deklaracje formularzy, takich jak: VAT-7(K), VAT-UE, PIT-28, PIT-36(L) oraz załączników PIT/O, PIT/D, PIT-2K, PIT/M, PIT/B. Program Aga umożliwia wysyłkę formularzy: PIT-11, PIT4R, PIT-R, PIT-8AR.

Programy te ułatwiają prowadzenie księgowości i działania kadrowo-płacowe w mniejszych podmiotach gospodarczych. Ponadto bezpośrednio z programu Ala i Aga możliwe jest podpisywanie dokumentów. Nie trzeba więc posiadać zewnętrznej aplikacji do podpisywania podpisem kwalifikowanym. Można oczywiście wysyłać e-Deklarację z podpisem kwalifikowanym wygenerowanym w innym programie, jednak programy PCBiznes nie mają wpływu na to, czy plik wysłany do systemu jest poprawnie podpisany przez aplikację zewnętrzną. O możliwościach samego programu z osobna można dowiedzieć się więcej na stronie www.pcbiznes.pl, gdzie można również pobrać 60-dniową darmową wersję testową.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.