Stopy bez zmian, ale kredyty tanieją, a opłaty rosną

Wielu ekonomistów spodziewało się, że w listopadzie nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych. Tymczasem decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy pozostały na niezmienionym poziomie. Expander zwraca jednak uwagę, że nadal doświadczamy konsekwencji ostatniej obniżki. Te pozytywne, to oczywiście niższe raty kredytowe. Negatywne zmiany to natomiast spadek oprocentowania lokat bankowych czy wzrost prowizji za udzielenie kredytów. Rosną również opłaty za korzystanie z kont oraz kart płatniczych.

bb0075

Podstawowa stopa procentowa NBP nadal będzie wynosiła 2%. Jednak listopadowe raty kredytów i tak będą niższe. Stawka WIBOR 3M spadła w minionym miesiącu o 0,3 p.p. (z 2,25% do 1,95%), dzięki czemu osoby spłacające kredyty mieszkaniowe zapłacą niższe raty. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł, zaciągniętego na 25 lat, rata wyniesie obecnie o ok. 50 zł mniej niż przed miesiącem. Mniej mogą zapłacić również osoby spłacające kredyty gotówkowe czy ratalne. W każdej racie są bowiem odsetki naliczone za miniony miesiąc. Dopiero teraz wielu kredytobiorców odczuje więc spadek maksymalnego oprocentowania z 16% do 12%.

Wzrosną prowizje i marże

Trzeba jednak dodać, że październikowa obniżka stóp procentowych nie przynosi wyłącznie korzyści. Jest bowiem wysoce prawdopodobne, że banki będą chciały nadrobić utracone zyski. Może się wydawać, że poziom stóp procentowych nie ma dla nich znaczenia – niższe wpływy z rat kredytowych powinny zrekompensować im niższe wypłaty odsetek od lokat. W praktyce jednak banki finansują akcję kredytową z wielu źródeł, nie tylko z lokat. W przypadku dużych instytucji istotna część zgromadzonych pieniędzy to środki przechowywane przez klientów na nieoprocentowanych rachunkach. W rezultacie gdy spadają stopy procentowe, kwota odsetek uzyskiwanych od kredytobiorców spada bardziej niż kwota odsetek wypłacanych posiadaczom depozytów.

Aby banki nie odczuły spadku zysków, wprowadzają podwyżki prowizji za korzystanie kont czy kart płatniczych. Pojawiają się również coraz ostrzejsze wymogi zwalniające z takich opłat. Rosną także opłaty za udzielanie kredytów gotówkowych. Coraz częściej przekraczają one 10% kwoty zaciąganego zobowiązania. Od nowego roku wyższe mogą być również marże kredytów hipotecznych. Klienci i tak zwykle kierują się wysokością raty, a ta będzie niska nawet pomimo takiej podwyżki. W tym roku marże powinny jednak pozostać stabilne, ponieważ banki chcą zebrać jak najwięcej wniosków na pierwsze dwa miesiące roku, w których zwykle zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi spada. Od stycznia podwyżki są jednak bardzo prawdopodobne.

Spadnie oprocentowanie lokat

Rekordowo niskie stopy procentowe nie cieszą się również osoby, które gromadzą oszczędności na depozytach bankowych. Spada bowiem oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. W przypadku ofert standardowych (poza promocją), nie znajdziemy żadnej lokaty krótkoterminowej z oprocentowaniem wynoszącym 4%, a tych oferujących ponad 3% pozostało niewiele. W rezultacie dużo osób może zacząć poszukiwać alternatywnych sposobów bezpiecznego ulokowania oszczędności.

Jarosław Sadowski

Główny analityk
Expander Advisors

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.