Początki drogi zawodowej nie należą do najłatwiejszych. Pracodawcy zatrudniając nowa osobę patrzą na jej doświadczenie. Szkopuł w tym, że młodemu człowiekowi czasem trudno pogodzić pracę z nauką. Rozwiązaniem może być staż, który przyniesie korzyści nie tylko studentowi czy absolwentowi, ale też firmie decydującej się na taki rodzaj rekrutacji pracowników.
Ciekawa praca jest tym, co najbardziej motywuje młodych do wyboru konkretnej oferty na rynku pracy. Niestety – marzenia często nie idą w parze z rzeczywistością. Przyczyn tego stanu nie warto szukać ani w absolwentach, ani w firmach, tylko w edukacji. „W naszej opinii studia jako takie w Polsce […] nie zapewniają do końca takiego wykształcenia, takich umiejętności, które pozwalają od razu po ich zakończeniu przyjść do pracy i rozpocząć ją na stanowisku specjalistycznym. Doświadczenie zawodowe młodzi ludzie mogą zdobyć poprzez udział w programie praktyk, który organizujemy” – podkreśla Maciej Hassa,Kierownik Zespołu Marki Pracodawcy i Młodego Talentu PZU.
Aby stażysta wniósł do firmy całą swoją energię, pracodawca musi zapewnić mu odpowiednie warunki i potraktować go jak pełnowartościowego pracownika. Jak podkreśla Piotr Palikowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami „Wspólnie z pracodawcami, których zrzeszamy, opracowaliśmy dokument >>Polskie ramy jakości staży i praktyk<<. To zbiór standardów określających, w jaki sposób osiągnąć wysoką jakość staży i praktyk. Mowa tu chociażby o wynagrodzeniu, które powyżej miesiąca powinno być obligatoryjnie wypłacane. Istotne jest też to, by staż czy praktyka miał wysoki walor edukacyjny. Z punktu widzenia młodych ludzi, tych wchodzących na rynek pracy, najważniejsze jest miejsce, w którym mogą zdobyć merytoryczne doświadczenie.”
Dla młodych osób bardzo ważnym czynnikiem są też zarobki. Anna Jabłońska-Trepka, Menadżer Sektora w Hay Group Polska; zaznacza „[…] pewien poziom musi być spełniony, bo każdy z nas musi żyć, jeść itp. Według statystyk, absolwent z wyższym wykształceniem może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 30 tysięcy złotych brutto rocznie. Najczęściej prawo do premii uzyskuje po dłuższym czasie, więc na początku swojej ścieżki zawodowej nie powinien liczyć na wyższe zarobki.”
Niestety – część firm wykorzystuje stażystów i praktykantów jako tanią siłę roboczą. Dlatego Komisja Europejska nakazała krajom członkowskim wdrożyć program „Gwarancji dla młodzieży”, w którym kładzie się m.in. nacisk na większą przejrzystość warunków odbywania staży. Są też i tacy pracodawcy, którzy wśród najbardziej utalentowanych stażystów czy praktykantów znajdują swoich przyszłych pracowników.