Spieniacze do kawy i inne gadżety niezbędne do pracy każdego baristy

Barista to popularny i ciekawy zawód. Najczęściej swoją przygodę z kawą rozpoczynają młodzi ludzie, ponieważ praca w gastronomii to dość popularna opcja na pierwszą w życiu pracę. Jednak prawdziwe zdobycie wiedzy na temat branży kawowej wymaga samozaparcia, zaangażowania i poświęcenia dużej ilości czasu.

bb3-059

Baristą możemy zostać zatrudniając się w dobrej kawiarni i pracując pod okiem uznanego i doświadczonego baristy. Dobrą opcją są także szkolenia lub zorganizowane własnego zaplecza baristycznego w domu i nauka z internetowych tutoriali lub warsztatów. Należy jednak pamiętać, że każda z tych dróg to dopiero początek i bez względu na to, którą z nich obierzemy, najważniejsze jest osobiste zaangażowanie.Nie można profesjonalnie zaparzyć kawy, jeżeli jako bariści nie dysponujemy pewnymi narzędziami, o których mówią specjaliści ze sklepu internetowego Tadar.pl.

Podstawą jest dobry ekspres do kawy. W zależności od przeznaczenia, jego cena może być różna. Za te domowe zapłacimy około 1000 zł, te większe, ciśnieniowe, przeznaczone do pracy w kawiarni mogą nas kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te droższe są najczęściej wyposażone w spieniarkę i młynek do kawy, dlatego paradoksalnie to one okazują się czasem najbardziej opłacalne. Wśród gadżetów, którymi musi dysponować profesjonalny barista czołowe miejsca zajmuje termometr bimetaliczny oraz… stoper. Dzięki tym dwóm urządzeniom możemy określić, czy ekspres jest ustawiony poprawnie (prawdziwe espresso parzy się 25 sekund, temperatura w filiżance powinna wynosić 67 stopni Celsjusza).

Mając młynek do kawy pamiętajmy, aby mielić tylko tyle kawy, ile jest nam potrzebne. Kiedy już przesypiemy świeżo zmielone ziarenka do kolby, używamy tampera – to doskonały gadżet, rodzaj młoteczka służący ubijaniu kawy w kolbie, tak aby była ona równomiernie rozprowadzona.

Barista powinien być wyposażony w co najmniej dwa dzbanki na mleko (spieniamy mleko i część piany przelewamy do drugiego dzbanka – dzięki temu do kawy nie dostanie się jedynie mleczna piana, tylko jedno i drugie – to szczególnie ważne przy art latte czyli wykonywaniu wzorów na powierzchni kawy). Ważny jest także wybór filiżanki. Jeżeli robimy kawę z mlekiem, najładniejszy wzorek uzyskamy w takiej szerszej u góry.

W większości sklepów internetowych można zaopatrzyć się w szczotki. Warto zakupić kilka różnych, przeznaczonych do czyszczenia ekspresu czy młynka.

Do pozostałych gadżetów należą wszelkiego rodzaju foremki do wzorów na kawie, miarki (jeżeli wzbogacamy kawę o syrop smakowy, a nie chcemy lać „na oko”), albo latte ar pen do rysowania precyzyjnych wzorków z mleka na powierzchni kawy.

W domowym zaciszu często do przygotowania pysznego espresso wystarczy dobry gatunek kawy, młynek i kawiarka. Składa się z części górnej i dolnej. Po rozkręceniu do części dolnej nalewamy wodę, nakładamy sitko i wsypujemy odpowiednią liczbę kawy. Całość zakręcamy i stawiamy na kuchence. Zagotowana woda w formie pary przejdzie do góry, przez kawę w sitku i w górnej części wyleje się jako napar. Dobre kawiarki możemy dostać w specjalnych sklepach internetowych z wyposażeniem wnętrz takich jak Tadar.pl.

W kawiarniach poza tradycyjnym ekspresem ciśnieniowym coraz częściej można także dostać kawę z tzw. „dripa”. Dripper to małe urządzenie, proste w obsłudze, pozwalające zachować większą kontrolę w parzeniu kawy niż w przypadku ekspresu przelewowego. Do drippera wkładamy filtr, wsypujemy kawę i zalewamy wodą w temp. 90-95 stopni. Najpierw wlewamy mało wody – tylko żeby przykryć kawę. Czekamy 30 sekund dolewamy wody do pełna. Zakrywamy drippera przykrywką, czekamy dwie minuty (od czasu do czasu mieszając kawę), a następnie umieszczamy dripper na szerokiej szklance lub kubku – wtedy napar z drippera sam przeleje się do środka.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.