Spadki cen ubezpieczeń OC wyraźnie wyhamowały. Jak drogo zapłacimy wkrótce?

Wyhamowuje nie tylko średnia ilość wypadków na polskich drogach. Hamują również spadki cen ubezpieczeń OC. Ceny w jednej trzeciej województw poszły w górę, a młodzi kierowcy już płacą za OC więcej niż rok temu. Komu jeszcze zagrażają podwyżki, a kto się przed nimi uchronił?

ubezpieczenie-oc-ac

Nowy raport multiagencji Punkta pokazuje, jak kształtowały się ceny w województwach i poszczególnych miastach w pierwszym kwartale 2022, ale sygnalizuje też kierunkowe trendy na rynku ubezpieczeń motoryzacyjnych. Ogólnopolska średnia cena składki OC spadła do 542 zł, czyli o kolejne 6 procent (37 zł mniej) w stosunku do tego samego kwartału poprzedniego roku.

Sumarycznie, OC w miastach wojewódzkich spadło o 4,9 proc. ale… w aż 6 na 16 województw ceny OC w minionym kwartale poszły do góry. Wyhamowanie jest wyraźnie widoczne, bo spadki średnich cen są dużo niższe niż w poprzednich dwóch latach.

– Wyraźnie widzimy spowolnienie w tempie obniżek średnich cen ubezpieczeń OC. Może to świadczyć o wyhamowaniu wojny cenowej między towarzystwami ubezpieczeniowymi i postępującym powrocie rynku do wycen technicznych – podkreśla Michał Daniluk, prezes multiagencji Punkta sp.z o.o.

Największy średni spadek cen widać w pomorskim i wynosi on 8,84 proc. W żadnym województwie spadek nie przekracza 10 proc, co w ubiegłym roku i dwa lata temu było standardem. Dzisiaj o takich obniżkach kierowcy mogą tylko pomarzyć.

ubezpieczenie-oc

Katowice oszczędzają, Elbląg nie

Zaskakuje niska średnia cena OC w Katowicach. W tym mieście wojewódzkim za obowiązkowe ubezpieczenie trzeba było średnio zapłacić tylko 517 PLN – tyle samo, co w tradycyjnie tanim, a wiele mniejszym ludnościowo Opolu. W analogicznym okresie 2021 stolica Górnego Śląska była dla kierowców o 13,5 proc. droższa niż obecnie! Analizując całe województwo śląskie, nastąpiła tam obniżka większa od średniej krajowej: spadek o 40 zł w porównaniu z średnią ceną OC w 2021 roku i aż o 102 zł taniej niż w roku 2020!  Tanio w stosunku do średnich, jest także w podkarpackiem (474 zł), opolskiem (488 zł) i podlaskiem (489 zł). Na czele listy korzystnych, pod kątem OC  miast stoją: Rybnik (460 zł), Tarnów (470 zł) i w Częstochowa (485 zł).

Tradycyjnie do najdroższych miast pod kątem średniej składki należały Gdańsk i Wrocław (odpowiednio 667 i 660 zł), a trzecie miejsce zajął niespodziewanie… Elbląg – 654 zł. To miejsce w poprzednim kwartale należało do Gorzowa Wielkopolskiego, w którym nastąpiła obniżka o bardzo odczuwalne dla portfeli  89 zł. Poza podium najdroższych miast w Polsce znalazła się Warszawa, ze średnią ceną OC 649 zł.

Drożeją elektryki, tanieją hybrydy

Nastąpił dość zaskakujący zwrot akcji wśród samochodów z napędem elektrycznym i hybryd. O ile OC dla pojazdów z silnikiem elektrycznym w dalszym ciągu jest najtańszym na rynku (426 zł) to jest to najmniejszy spadek, jeśli spojrzymy  na ranking według kategorii rodzaj napędu, sprzed roku. Zaskakuje znacząca obniżka cen OC wśród hybryd – obecnie prawie dorównują one ceną dieslom.

Raport pokazuje jasno, że używając samochodu tylko na własny, prywatny użytek, płacimy najmniejsze stawki OC – średnio 539 zł. Mając działalność gospodarczą, za OC dla tego samego auta musimy ponieść koszt większy aż o 339 zł, a gdy używamy samochodu jako taksówki, płacimy w sumie średnio 1315 zł.

Kobiety jeżdżą bezpieczniej

Ciekawostką jest ilość wypadków w minionym kwartale. Największą liczbę szkód odnotowały samochody marki Volkswagen, następnie Opel i Ford. W średniej ilości szkód przypadającej na płeć, kobiety mają na swoim koncie mniej wypadków niż mężczyźni (0,30 stłuczki per osoba wśród kobiet vs 0,35 wśród mężczyzn).

ubezpieczenie-oc

O autorach raportu:

Punkta to multiagencja ubezpieczeniowa, z siecią niemal 1000 agentów w całej Polsce oraz popularną porównywarką ubezpieczeń – Punkta.pl. Pozwala swoim klientom na wybór i zakup spośród ofert kilkudziesięciu najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych . Ceny wskazywane w internetowym kalkulatorze ubezpieczeń nie różnią się od tych w towarzystwach ubezpieczeniowych. Klienci Punkty unikają zatem przykrych niespodzianek i dopłat. Jednocześnie Punkta prowadzi też największy na polskim rynku portal informacyjny na temat ubezpieczeń, który miesięcznie odwiedza ponad 300 tys. unikalnych użytkowników. W skład grupy Punkta od 2021 roku wchodzą Grupa BIK, April, Profi Insurance oraz mFind).

[biuroprasowe.punkta.pl]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.