Sklep internetowy w wersji mobilnej – przyszłość handlu internetowego

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości Internetu. W efekcie wzrasta także zainteresowanie e-handlem oraz sprzedażą elektroniczną.
bb3-003Handel elektroniczny
Handel internetowy jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Coraz częściej Polacy wybierają zakupy w Internecie. Rozległość oferty, konkurencyjne ceny i pełna dostępność usług powoduje, że w sieci można kupić wszystko: od bułek po samochody.

W 2012 roku wartość gospodarki internetowej przekroczyła 93 mld zł, natomiast handel elektroniczny wyceniono na 21,3 mld zł – takie dane podaje Deloitte. Szacuje się, że ta branża w najbliższych latach będzie systematycznie rosła w postępie dwucyfrowym.

Jednym z kierunków dalszego rozwoju będzie handel elektroniczny oparty o urządzenia mobilne. Ten sektor jest wciąż niedoinwestowany w Polsce, ale jednocześnie widać, że w tym kierunku będą podążać zmiany w zakresie e-handlu.

Przeprowadzone przez wirtualne media.pl wywiady z przedsiębiorcami z branży e-commerce wskazują, że rynek handlu elektronicznego będzie stale rósł w siłę, a handlowcy skupiać się będą przede wszystkim na dalszej profesjonalizacji sprzedaży i optymalizacji procesów związanych z sprzedażą i wysyłką towarów. Przenoszenie nacisku z handlu stacjonarnego na handel internetowy widać także w obszarze największych graczy na rynku: Tesco, Auchan, Sephora – już posiadają swoje internetowe sklepy, a np. Biedronka czy Avon zadeklarowali zamiar otwarcia takiego sklepu.

Sklep na urządzenia mobilne – co to jest

Handel elektroniczny wymusza na przedsiębiorcach ciągłe ściganie się z technologią. Dotychczasowe sklepy internetowe, choć wciąż popularne, zaczynają oddawać część swoich klientów przedsiębiorcom, którzy zainwestowali w platformy obsługiwane przez urządzenia mobilne. Jest to tym bardziej istotne, że z badań wynika, że już ponad połowa internautów dysponuje smart fonem. Coraz więcej osób deklaruje także posiadanie tabletu oraz innych urządzeń mobilnych.

Taki stan rzeczy każe przypuszczać, że to z tych urządzeń będzie dokonywanych coraz więcej transakcji w e-handlu tym bardziej, że sklepy mobilne posiadają te same funkcjonalności, co tradycyjne sklepy internetowe.

Zalety sklepu w wersji mobilnej

Dostosowanie sklepu internetowego do wymagań urządzeń mobilnych zdecydowanie podnosi atrakcyjność korzystania z niego przez internautów. Teraz nie są oni ograniczeni w zakupach dostępem do komputerów. Wystarczą im przenośne urządzenia, na których za pomocą jednego palca zrealizują zakupy.

Sklepy na urządzenia mobilne mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że klienci mogą z nich korzystać z każdego miejsca na ziemi pod warunkiem, że będą mieli dostęp do Internetu. W ten sposób każda placówka handlowa o platformie dostosowanej do wymogów urządzeń mobilnych potencjalnie zwiększa swoją dostępność dla klientów – i to nie tylko w wymiarze sprzętowym, ale także czasowym i przestrzennym (brak ograniczeń w czasie i miejscu).

Sklep na urządzenia mobilne ma jeszcze jedną istotną cechę – doskonale współgra z facebookiem – jednym z podstawowych narzędzi w marketingu internetowym. Daje także nieograniczone możliwości w ramach tak zwanego marketingu szeptanego – czyli przekazywania opinii bliskim i przyjaciołom (zarówno w rzeczywistości, jak i poprzez social media, porównywarki cen, czy fora internetowe).

Sklep mobilny we współczesnym świecie staje się nie tylko wyzwaniem i nowinką techniczną, ale także wymogiem zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. Powszechna dostępność, powiększona liczba klientów oraz uniezależnienie handlu od czasu i miejsca sprawiają, że jest to najciekawsza alternatywa dla przedsiębiorstw handlowych, które pragną się rozwijać.

Więcej o sklepach w wersji mobilnej na http://www.iai-shop.com/mobile.phtml.

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.