Przedstawiciel Handlowy, Programista Java i Księgowy – to najbardziej poszukiwani w ostatnich miesiącach specjaliści. W których branżach i regionach opublikowano największą ilość ofert pracy i którymi z nich kandydaci byli najbardziej zainteresowani? Na podstawie analizy zamieszczonych w portalu Praca.pl ogłoszeń rekrutacyjnych i ilości ich odsłon, specjaliści serwisu komentują zmiany na rynku pracy w minionym, pierwszym kwartale 2015 roku.
Dynamika rynku pracy w Q1 2015 r.
Pierwszy kwartał 2015 r. zaowocował wzrostem publikowanych ofert pracy i nieznacznymi zmianami w obszarze najbardziej popularnych stanowisk. W jakich branżach przede wszystkim poszukiwano pracowników w pierwszym kwartale 2015 roku?
Biorąc pod uwagę ilość publikowanych przez pracodawców ogłoszeń, widać wyraźnie, że najłatwiej o pracę w obszarze sprzedaży i obsługi klienta (32,6% wszystkich ofert pracy) oraz programowania i IT (21,2%). Branże, w których najłatwiej o pracę to również księgowość i podatki (12,5%) i w dalszym ciągu finanse i bankowość (13,5%). Przy czym w ramach IT ilość ofert pracy w stosunku do wszystkich ogłoszeń i w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 5,7%, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów. Pozostałe najpopularniejsze branże, mimo, iż nadal dominują na rynku pracy, odnotowały procentowy spadek ilości ogłoszeń. W przypadku sprzedaży o 5,5%, finansów i bankowości o 3,4% i księgowości o 1,5%.
Duże zapotrzebowanie wśród pracodawców widać w zakresie kadry zarządzającej – ogłoszenia na stanowiska menedżerskie stanowiły 10,1% ilości wszystkich ogłoszeń. Oznacza to, że co dziesiąte ogłoszenie kierowane jest do osoby, która będzie dysponować kompetencjami przywódczymi.
Poza branżą programowania i IT, największy przyrost ofert pracy w porównaniu do Q1 2015 r. odnotowały takie branże jak inżynieria i projektowanie, doradztwo i konsulting oraz human resources i kadry. O 1,7% wzrosło również zapotrzebowanie na pracowników fizycznych – ogłoszenia w tej kategorii stanowiły prawie 7% wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie.
Top 10 poszukiwanych stanowisk pracy
Kogo poszukiwali pracodawcy w pierwszym kwartale 2015 r.? Przede wszystkim były to stanowiska związane z branżą IT – programiści (głównie Java i .NET) oraz sprzedażą i obsługą klienta. 10 najpopularniejszych stanowisk to:
- Przedstawiciel Handlowy
- Programista Java
- Księgowy
- Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Programista
- Programista .NET
- Pracownik ds. Telefonicznej Obsługi Klientów Obcojęzycznych
- Pracownik Help Desk
- Specjalista ds. Księgowości
- Sprzedawca
W porównaniu do analogicznego kwartału 2014 r. nie widać większych zmian w zakresie najbardziej pożądanych pracowników – wprawdzie pracodawcy w mniejszym stopniu poszukiwali młodszych księgowych, ale TOP 10 najpopularniejszych stanowisk nadal zdominowane jest przez IT, księgowość oraz pracowników związanych z obsługą klienta i handlem.
Gdzie najłatwiej i najtrudniej o pracę?
Najwięcej ofert pracy w Q1 215 r. zostało opublikowanych w województwach mazowieckim (17,5% wszystkich ogłoszeń), małopolskim (12,5%) oraz dolnośląskim (12,3%). Te województwa zanotowały również największy – w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku – przyrost ilości ofert pracy. Najmniej ofert pojawiło się w województwie świętokrzyskim (1,9%), podlaskim (2,1%) i lubuskim (2,4%). Warto jednak zauważyć, że jest to związane nie tylko z dynamiką rozwoju firm w poszczególnych regionach, ale również z wielkością zaludnienia poszczególnych województw.
Analizując procentowo podział ogłoszeń na województwa, w większości regionów sytuacja w pierwszym kwartale 2014 i 2015 roku była podobna. Jedynie w województwie wielkopolskim procentowy udział ogłoszeń w stosunku do całości kraju spadł o 2,2% (z 12,1% w IQ 2014 r do 9,8% w Q1 2015 r.). Nie oznacza to jednakże spadku ilości miejsc pracy czy samych anonsów – jest to raczej wyraz tego, że pozostałe regiony, w większości zwiększyły nieznacznie swój udział w rynku pracy. Warto zauważyć, że w tym województwie 71% ofert pracy dla regionu i tak dotyczyło samego Poznania.
W województwach o największej ilości ofert pracy, większość z nich koncentruje się w stolicy regionu. W małopolskim aż 89% ofert pracy dotyczyło miasta Krakowa (o 10% więcej niż w Q1 ubiegłego roku). W przypadku Wrocławia było to 78% ogłoszeń przypadających na województwo. Warszawy – 76%. Nieco inna dynamika występuje np. w województwie pomorskim, gdzie tylko niespełna 42% ogłoszeń dotyczy Gdańska, a pozostałe innych miast i miejscowości w regionie. Z powyższej analizy wynika, że w przypadku miejsc o największej ilości nowych stanowisk pracy są one związane przede wszystkim z rozwojem firm w dominujących w regionie miastach.
Jakie języki obce są najbardziej poszukiwane przez pracodawców?
Tradycyjnie, najczęściej oczekiwana przez pracodawców była znajomość języka angielskiego. W Q1 2015 r. konieczność znajomości tego języka pojawiła się w prawie 40% ogłoszeń rekrutacyjnych. Jest to nieznaczny (4%) spadek w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Drugim najczęściej poszukiwanym językiem obcym jest niemiecki – wymagano go w niespełna 12% ofert pracy (spadek o 2% w porównaniu do 1Q 2014 r.). Początek 2015 roku przyniósł też zainteresowanie językiem francuskim (3,8% ofert pracy), włoskim (1,1%) i czeskim (1%). Najrzadziej pojawiającą się kompetencją językową był język chiński (0,02%) i litewski (0,06%).
W pierwszym kwartale 2015 r. – porównaniu do Q1 2014 r.– łatwiej było o pracę osobom nie posiadającym znajomości języków obcych. Jest to związane z większym, procentowym udziałem wśród wszystkich ogłoszeń, ofert skierowanych do pracowników fizycznych oraz osób na niższych, mniej specjalistycznych stanowiskach.
Jakie stanowiska cieszyły się największym zainteresowaniem kandydatów?
O kondycji rynku pracy świadczy nie tylko to, kogo poszukują pracodawcy, ale również kwestia podaży pracy. Jakimi ofertami pracy najbardziej byli zainteresowani użytkownicy serwisu Praca.pl?
Pierwsza trójka ogłoszeń z największą ilością odsłon w porównaniu do Q1 2014 nie uległa zmianie. Największą popularnością cieszą się stanowiska związane ze sprzedażą i administracją. Nieco częściej poszukiwane były oferty pracy dla kierowców i magazynierów.
TOP 10 stanowisk z największą ilością odsłon w Q1 2015 r.:
- Przedstawiciel Handlowy
- Sprzedawca
- Specjalista ds. Administracyjnych
- Kierowca
- Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Asystent / Asystentka
- Referent
- Robotnik Produkcyjny
- Magazynier
- Doradca Klienta
Komentarz specjalistów Praca.pl
Pierwszy kwartał 2015 roku nie przyniósł niespodzianek jeśli chodzi o strukturę najbardziej poszukiwanych stanowisk. Nadal najbardziej pożądani są programiści i specjaliści IT oraz osoby zajmujące się sprzedażą i obsługą klienta. Branże takie jak bankowość nieco wyhamowały, a do sezonu przygotowują się firmy budowlane i produkcyjne, w których rośnie zapotrzebowanie na pracowników fizycznych. Nieznaczny spadek oczekiwań pracodawców w zakresie znajomości języków obcych jest spowodowany właśnie przez tę zmianę w zakresie poszukiwanych pracowników. Pracodawcy nie tyle rezygnują z języków obcych, co w większym stopniu niż w poprzednim roku poszukiwane były osoby, od których nie wymaga się języka niemieckiego czy angielskiego.
W porównaniu do zeszłego roku łatwiej też o pracę w większych miastach takich jak Kraków czy Warszawa, co jest związane z rozwojem centrów usług wspólnych i nowymi planami budżetowymi dużych firm, które zazwyczaj z początkiem roku uzupełniają braki kadrowe.
[PR]