Przedsiębiorco! Jaki sprzęt musisz mieć według Polskiego Ładu?

Polski Ład to powszechnie stosowana nazwa, pod którą kryje się Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Znajdziemy w niej także zapisy, które powinny interesować posiadaczy kas fiskalnych.

terminal-platniczy

Nowa ustawa wprowadziła zmiany w obszarze płatności bezgotówkowych dla właścicieli kas, którzy muszą spełnić dwa obowiązki. Po pierwsze muszą zapewnić dodatkowy instrument płatniczy, który pozwoli na przyjmowanie elektronicznych form zapłaty. Po drugie przedsiębiorcy muszą dokonać integracji kas fiskalnych online z terminalem płatniczym, jeśli go posiadają.

Najwygodniejszy będzie terminal

Według ustawy instrument płatniczy zapewnia każdą możliwość przyjmowania zapłaty elektronicznej. Jest to bardzo szeroka definicja, którą spełniają przelewy elektroniczne, mobilne oraz płatności kartą.

– Bardzo wiele branż, choćby właściciele sklepów detalicznych, bez terminala płatniczego „nie mogą” prowadzić działalności gospodarczej. Według Polskiego Ładu każdy przedsiębiorca musi wdrożyć dodatkowe instrumenty płatnicze w swojej firmie. Przed taką koniecznością stoją bowiem wszyscy posiadacze kas i drukarek fiskalnych – mówi Ireneusz Lubowicki, kierownik działu systemów fiskalnych w ZETO Białystok. Firma ma w swojej ofercie zarówno urządzenia fiskalne, terminale, jak i nowoczesne oprogramowanie.

Już wiadomo, że jeżeli do 1 lipca przedsiębiorcy, którzy używają kas fiskalnych i nie zapewnią swoim klientom transakcji bezgotówkowych, muszą liczyć się z karami finansowymi w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Dodatkowo przedsiębiorca, który nie zapewni możliwości zapłaty za pośrednictwem instrumentu płatniczego, nie będzie mógł ubiegać się o zwrot podatku VAT “szybką ścieżką”, także wprowadzoną przez Polski Ład.

Kasa online + terminal = integracja

Przepis, który zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, a który mówi o tym, że kasa online i terminal powinny być ze sobą połączone da przedsiębiorcom dodatkowe możliwości. Pozwoli szybciej obsługiwać klientów i uchroni przed pomyłkami, które zdarzają się przy wpisywaniu ręcznie kwoty na terminal.

– Jeszcze nie tak dawno przedsiębiorcy z niektórych branż musieli zainwestować w kasy online. Teraz muszą zapłacić za integrację. Dlatego dobrze jest wybrać fachową i sprawdzoną firmę. Nasi klienci, przy zamówieniu terminala za integracje nie płacą – dodaje Ireneusz Lubowicki. – Warto podkreślić, że integracja nie dotyczy użytkowników drukarek fiskalnych online. Są one wyłączone z obowiązku posiadania interfejsu komunikacyjnego z terminalem płatniczym.

Czy integracja kasy i terminala to skomplikowany proces? Raczej nie. Kasy online są nowoczesnymi urządzeniami, w których przewidziano taką współpracę już na etapie projektowania. Nie każdy terminal będzie pasował do każdej kasy. Dlatego o radę jakie urządzenie wybrać, należy zapytać fachowców.

[PR]

reklama:

One thought on “Przedsiębiorco! Jaki sprzęt musisz mieć według Polskiego Ładu?

  1. Co do integracji to faktyczne jest to dobre rozwiązanie, które bardzo ułatwia pracę terminala. Zdecydowałam się na eService, dzięki czemu bardzo ułatwiło mi to pracę, szczególnie ilość błędów kasjerskich jest o wiele mniejsza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.