Profesjonalne ubrania robocze – jak wybrać odpowiedni model dla swojej branży?

Odpowiednio dobrana odzież robocza ma ogromne znaczenie w każdej branży. Ubrania dla pracowników powinny być nie tylko wytrzymałe i wygodne oraz dopasowane do specyfiki danego stanowiska, ale też atrakcyjne wizualnie – w końcu wygląd zatrudnianych przez Ciebie osoby jest wizytówką Twojej firmy!

pracownik-w-roboczej-odziezy

Jak wybrać odpowiednie modele profesjonalnych ubrań roboczych dla poszczególnych branży? Podpowiadamy!

Uniwersalne zasady dotyczące wyboru odzieży roboczej

Wybór odzieży roboczej może zaważyć na reputacji firmy nie tylko ze względu na jej design. Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o bezpieczeństwo i wygodę swoich pracowników. A zapewnienie im odpowiedniej odzieży roboczej, dostosowanej do specyfiki stanowiska, to jeden ze sposobów, w jaki może to zrobić.

Oczywiście innego ubrania będzie potrzebować pracownik hotelu, a innego górnik, jest jednak kilka uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować, wybierając odzież roboczą dla swoich pracowników.

  • Komfort, funkcjonalność, dopasowanie do sylwetki – ubranie nie może ograniczać ruchów, powinno jednak posiadać dodatkowe akcesoria, jak kieszenie czy pętelki na narzędzia, które ułatwiają pracę.
  • Ubranie powinno zachowywać swoje właściwości jak najdłużej – oczywiście w tym przypadku będzie to zależne od stanowiska, ale trudno się nie zgodzić, że wybór odzieży wysokiej jakości, która posłuży pracownikom przez dłuższy czas, to inwestycja!
  • Wybieraj odzież, która zachowuje swoje właściwości również po praniu czy czyszczeniu chemicznym – ubrania „jednorazowe” są nie tylko nieekonomiczne, ale też nieekologiczne.
  • Ubrania robocze Twoich pracowników powinny pasować do stylu Twojego przedsiębiorstwa. Nawiązując do wstępu – podobnie ubrani pracownicy, noszący estetyczną odzież wysokiej jakości, tworzą pozytywny wizerunek Twojej firmy.

W jakich branżach obowiązuje odzież robocza?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, estetyczna i schludna odzież robocza świadczy o prestiżu firmy. Ale nie można oczywiście zapominać, że ubranie robocze, poza funkcją reprezentacyjną, ma przede wszystkim ułatwiać noszącej je osobie wykonywanie obowiązków oraz, o ile to możliwe, posiadać akcesoria pomagające w pracy.

To właśnie dlatego w niektórych branżach profesjonalna odzież, w tym również odzież ochronna – której nie należy mylić z roboczą! – jest koniecznością. O jakich branżach mowa? Poniżej kilka przykładów.

Odzież BHP dla elektryków

Praca elektryka jest trudna i niebezpieczna. Wymaga od niego ogromnej wiedzy, ale też koncentracji oraz precyzji. Największymi zagrożeniami dla elektryka są porażenie prądem i poparzenia. To sprawia, że osoba wykonująca ten zawód koniecznie potrzebuje odpowiednich ubrań.

Poza odzieżą roboczą, elektryk koniecznie potrzebuje odzieży ochronnej. Są to na przykład specjalny kombinezon lub spodnie i bluza ogniotrwałe, odpowiednie obuwie oraz rękawice elektroizolacyjne.

Najlepiej wybierać ubrania antyelektrostatyczne spełniające normę PN-EN 1149. Ten certyfikat gwarantuje, że odzież ma właściwości rozpraszające ładunki elektryczne.

Możę Cię zainteresować: Normy odzieży ochronnej i roboczej które muszą zostać spełnione

Odzież robocza dla górników

Górnicy narażeni są na szczególnie wiele niebezpieczeństw, dlatego potrzebują odzieży, która zapewni im ochronę i komfort. W ich przypadku najlepiej sprawdzają się wygodne, niekrępujące ruchów kombinezony, ale poza tym potrzebują również sprzętu ochrony osobistej, takiego jak hełmy, kamizelki odblaskowe, maski oddechowe i nauszniki.

Odzież HACCP

Odzież HACCP stosowana jest w branży spożywczej. Jej wysoki standard jest ważny nie tylko dla bezpieczeństwa pracowników, ale też – konsumentów. Ubrania HACCP powinny być zaprojektowane w taki sposób, by całkowicie ograniczyć ryzyko, że do jedzenia przedostaną się przedmioty lub substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla spożywających je osób.

Na odzież HACCP składają się ubrania robocze, odzież ochronna, a także ubrania jednorazowe. W jej skład wchodzą także akcesoria, jak rękawice czy czepki.

Ubrania dla pracowników hoteli

Odzież robocza dla pracowników hoteli jest szczególnie ważna ze względów wizerunkowych, ale przy tym musi zapewniać im wygodę ruchów oraz całkowity komfort noszenia. Powinna być dopasowana do specyfiki zajmowanego przez nich stanowiska oraz oczywiście pozwalać na ich szybką identyfikację przez gości.

Dlaczego wybór wysokiej jakości odzieży roboczej jest ważny dla pracownika i firmy?

Jak widzisz, wybór dobrej odzieży roboczej (oraz ochronnej) jest bardzo ważny. Pozwala ona pracownikom efektywnie i bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki oraz wpływa na wizerunek firmy. Jeśli szukasz ubrań roboczych wysokiej jakości – zapoznaj się z ofertą Elis!

Firma Elis działa w branży odzieży roboczej od ponad 100 lat. Jednak tym, co ją wyróżnia, jest kompleksowość świadczonych usług. Elis oferuje szycie ubrań na wymiar, wynajem odzieży, serwisowanie i czyszczenie, a także dostawę i odbiór – tak żebyś Ty mógł w pełni skupić się na rozwoju swojego przedsiębiorstwa!

[Artykuł zewnętrzny]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *