Prezes NBP zapowiada zakup kolejnych 100 ton złota w 2022 roku

Zakup kolejnych 100 ton złota zapowiedział obecny Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, w przypadku, jeśli zostanie wybrany na II kadencję. To kolejna wypowiedź Prezesa NBP, który deklaruje powiększanie rezerw „królewskiego” kruszcu. Taki kierunek działań argumentowany jest dobrą kondycją złota w okresach podwyższonego ryzyka, kryzysów czy politycznych zawirowań, a także niezależność od polityk gospodarczych innych państw. Zjawisko wyjaśnia Aleksandra Olbryś, analityk ds. Rynku Złota z firmy Tavex, wiodącego dealera metali szlachetnych w Polsce.

zloto

W celu dalszego zwiększania bezpieczeństwa finansowego, Prezes Narodowego Banku Polskiego chce kontynuować dotychczasową politykę powiększania zasobów złota. Jednakże skala i tempo zakupów będą zależały m.in. od dynamiki zmian oficjalnych aktywów rezerwowych oraz bieżących warunków rynkowych.

Adam Glapiński oprócz planów zakupu kolejnych 100 ton złota w 2022 r., dąży do zwiększenia udziału królewskiego kruszcu w krajowych rezerwach. Warto przypomnieć, że już podczas kwietniowej konferencji online ocenił on, że najbliższym celem NBP jest osiągnięcie 10% udziału złota w krajowych rezerwach, a poziomem docelowym jest 20%.

Argumentami, którymi popiera swoje rekomendacje Glapiński, jest stabilność cen złota w trudnych czasach, niezależność kruszcu od polityk gospodarczych innych państw czy np. utrzymanie wartości złota nawet, gdy „odłączy się prąd światowemu systemowi finansowemu”.

Glapiński odniósł się również do tego, że złoto jako aktywo z grupy tzw. safe haven, z reguły w okresach podwyższonego ryzyka, wszelkiej maści kryzysów finansowych, politycznych zawirowań radzi sobie wyjątkowo dobrze, a jego cena rośnie. Z tego względu – w opinii Prezesa NBP  – przyczynia się do realizacji podstawowych celów utrzymywania rezerw dewizowych nawet w skrajnie niekorzystnych warunkach. Stosunkowo niska korelacja złota z innymi klasami aktywów sprawia, że jego udział w krajowych rezerwach jest równoznaczny z ograniczonym ryzykiem finansowym w procesie inwestowania.

Obecny Prezes NBP już wielokrotnie podkreślał, że dążenie do poszerzania krajowych rezerw w złocie powinno być nieodzownym elementem polityki banku centralnego. Wiarę Glapińskiego w rolę złota jako składnika świadczącego o sile gospodarczej państwa najlepiej odzwierciedla to, że ponad połowa krajowych rezerw tego metalu zasiliła je właśnie za kadencji obecnego Prezesa.

W przypadku, gdyby bank centralny zdecydował się na zakup 100 ton złota, Polska mogłaby znaleźć się nawet na 16. miejscu na świecie pod względem ilości złota w rezerwach (przed m.in. Austrią czy Wielką Brytanią) – wynika z danych Światowej Rady Złota.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.