Połowa Polaków w tym roku bez urlopu

Jak Polacy spędzają tegoroczne wakacje? Wypoczywają? A może przeznaczają czas odpoczynku na prace remontowe bądź dodatkowe zarobkowanie? Z ankiety przeprowadzonej przez Praca.pl wśród użytkowników serwisu wynika, że tylko połowa Polaków w tym roku odpoczywa. Co robią pozostali?

bb0277

Wyjazd wakacyjny dla co trzeciego Polaka
Z ankiety Praca.pl wynika, że zaledwie 30% Polaków wyjechało lub wyjedzie w tym roku na urlop. Oznacza to, że jedynie niespełna  co trzecia osoba będzie mogła odpocząć od codziennej gonitwy i stresu w pracy.  Jak wygląda typowy urlop wyjazdowy Polaka? Statystycznie, jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Organizację Turystyczną, jest to wyjazd samochodem (80% osób), na 12 dni, w góry lub nad morze. W ramach odpoczynku najczęściej spacerujemy (82%), grillujemy (76%) i pływamy w morzu, jeziorze lub rzece (70%).  Monitor rynku pracy podkreśla,  że o ile 68% Polaków na urlopie zapomina o pracy, to jednocześnie 36% niezwłocznie odpowiada na maile i telefony z firmy.  Można zatem uznać, że nawet te 30% Polaków, którzy wyjeżdżają na urlop nie wypoczywa w pełni.

21% Polaków spędza urlop w domu
Wolne, ale bez dłuższych wyjazdowych wakacji zadeklarował w ankiecie Praca.pl co piąty badany.  Z czego wynika taka forma spędzania urlopu? Najczęściej z braku środków na wakacyjny wyjazd.  Średnio urlop kosztuje Polaka od 2061 do 4000 zł (w zależności od badań), a to wydatek, na który pozwolić mogą sobie niestety nie wszyscy. Wybór własnej okolicy bywa też podyktowany względami praktycznymi. Zamiast tłoczyć się na plaży czy spacerować 2 godziny do Morskiego Oka w tłumie turystów, Polacy wolą odpocząć w przydomowym ogródku lub robić krótkie wypady nad pobliskie jezioro lub do lasu.
Jednym z powodów, dla których część osób decyduje się zostać w domu w czasie urlopu są również dzieci. Polskie przedszkola w czasie wakacji są przez miesiąc zamknięte. Ci rodzice, którzy nie mają dodatkowego wsparcia w postaci np. babci, muszą podzielić się opieką i najczęściej kończy się to tak, że dwa tygodnie przerwy przedszkolnej dziecko spędza pod opieką matki, a drugie dwa tygodnie pod opieką ojca. W efekcie nikt nie wyjeżdża na wakacje.

Wolne od pracy? Remont albo dorabianie.
Praca zamiast odpoczynku – taką formę „wakacji” wybiera w sumie 16% Polaków. 8% w czasie wolnym od pracy podejmuje inną pracę zarobkową, by dorobić do domowego budżetu. Kolejne 8% pracuje w czasie wakacji na własny rachunek – na przykład przeprowadzając remont mieszkania.
Dorabianie do pensji na wakacjach to najczęściej krótki wypad za granicę do pracy przy zbiorach owoców lub pracy na produkcji bądź wykonywanie zleceń w kraju. Kodeks Pracy gwarantuje każdemu pracownikowi prawo do urlopu, ale nie wskazuje, w jaki sposób urlop ma być realizowany.  Nie ma zatem przeciwwskazań do tego, by w czasie, w  którym pracownik powinien odpoczywać wykonywał on pracę dla innego podmiotu.
Przeznaczanie urlopu na prace domowe nie wynika już – aż w tak dużym stopniu jak jeszcze dekadę temu – z oszczędności. Obecnie  bardziej palącym problemem wydaje się brak czasu na to, by móc wszystkiego dopilnować. Długie godziny pracy i nadmiar obowiązków powodują, że wiele osób nie jest w stanie dodatkowo zająć się np. remontem w domu „po godzinach” pracy.

Co trzeci Polak w tym roku nie ma urlopu
Z ankiety Praca.pl wynika, że 33% Polaków w tym roku urlopu mieć nie będzie wcale. Wraz z tymi, którzy spędzą wakacje na remontach bądź dorabianiu daje to 49% ankietowanych. Połowa Polaków zatem na wakacjach nie odpocznie. Jak to możliwe, że skoro Kodeks Pracy gwarantuje prawo do wypoczynku, 33% osób urlopu mieć nie będzie?

„Przede wszystkim warto pamiętać, że część osób pracuje obecnie na umowach cywilno – prawnych. Nie zapewniają one prawa do płatnego urlopu. Osoba pracująca w oparciu o taką umowę często zatem decyduje się nie brać dłuższego urlopu, bo w tym czasie nic nie zarobi. Jeśli dodamy do tego koszt urlopu jeśli chciałoby się na niego wyjechać, to rachunek jest prosty – na odpoczynek po prostu części osób nie stać” – mówi Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Często również zdarza się tak, że pracodawca nie zgadza się na urlop pracownika bądź nie pozwala na pełny, dwutygodniowy wypoczynek (a Polacy 3-4 dni wolnych z urlopem nie utożsamiają). Wprawdzie na pracodawcę, który nie udzieli pracownikowi nieprzerwanego, 14 dniowego urlopu PIP może nałożyć karę grzywny, ale w praktyce pracownicy nie składają do Inspekcji Pracy zażaleń, bo nie chcą narazić się pracodawcy.

To, że około połowa Polaków nie ma prawdziwego, dłuższego urlopu nie jest nowością – badania prowadzone przez CBOS pokazują, że każdego roku mniej więcej połowa z nas nie wypoczywa dłużej niż 2-4 dni. W efekcie bywamy przemęczeni i niezadowoleni z życia. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Rotterdamie (Jeroen Nawijn , 2009 r.) najszczęśliwsi jesteśmy  przed urlopem – kiedy mamy już wszystko zaplanowane i czekamy na wypoczynek. Dla tych, którzy nie jadą na urlop pocieszające może być to, że już w dwa tygodnie po powrocie z wakacji poziom szczęścia spada do zwyczajowej dla nas normy.

[PR]

reklama:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rozwiąż równanie: *Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.